Nová odrůda chmele má zabránit dovozům
17.08.2001 | Denik.cz
V největší chmelařské oblasti republiky, na Žatecku v okrese Louny, začíná sklizeň. Předpovědi zemědělců hovoří o průměrné až mírně nadprůměrné letošní úrodě chmele. A právě začínající sklizeň je zajímavá tím, že koncem července byla po sedmiletém šlechtění v ČR zaregistrována nová odrůda chmele Agnus.
Ta má zaplnit zející díru ve skupině vysokoobsažných odrůd chmele, které se dosud u nás nepěstují. Na drtivé většině chmelnic v republice stále roste žatecký poloranný červeňák. Ten se kromě několika málo prestižních značek piva přidává během vaření pěnivého moku už jen v menším množství, jako jakési koření v posledním třetím chmelení. Při prvním chmelení, kde se naplňuje hořkost piva, je v podstatě jedno, která odrůda se použije. Rozhoduje cena.
Tady se v posledních letech v pivovarech všude ve světě z ekonomických důvodů prosadily odrůdy s vysokým obsahem alfahořkých látek, které se v Česku nepěstují. A tak se výrobky z nich - granule a extrakty - k nám začaly dovážet a vytlačily tradiční žatecký poloranný červeňák. "V současné době je 70 procent používaných chmelových výrobků v českých pivovarech ze zahraničí," uvedl Jiří Kořen, ředitel Chmelařského institutu v Žatci.
Cílem chmelařů je tyto dovozy během několika let nahradit v Česku pěstovaným chmelem. V tom spoléhají právě na novou odrůdu Agnus. Pokud by se tak stalo, pro potřeby českých pivovarů by bylo třeba 350 hektarů nových chmelnic s touto odrůdou. Zatím se zkušebně pěstuje asi na dvou hektarech.
Další články v kategorii Podnikání
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)
- Pivovary Zubr mění taktiku. V létě budou vábit na lehkou pšenici i netradiční zážitky (07.05.2026)
- Inflace vystřelila v dubnu na 2,5 procenta. A bude hůř (07.05.2026)
- Platforma bojující s plýtváním potravinami končí po dvou letech. Dá přednost jiným trhům (06.05.2026)
- Největší pivovar světa AB InBev překvapil růstem zisku i prodeje (06.05.2026)
- Mattoni 1873 a Lavazza budou spolupracovat i na Slovensku (06.05.2026)
- Německý výrobce medvídků Haribo loni zaznamenal rekordní prodej (05.05.2026)
- Vinař Valihrach: Úspěch musí být daný shůry a musíte mít kolem sebe dobré lidi (04.05.2026)
- Supermarkety dál kouzlí s cenovkami u slev (04.05.2026)
- Zelenskyj kritizuje Izrael za přijímání ruských lodí s kradeným obilím (29.04.2026)

Tweet



