Nový ministr zemědělství USA
10.01.2001 | ÚZPI
Nový ministr zemedelství USA
Novým ministrem zemedelství ve vláde prezidenta George W.Bushe byla jmenována Ann Venemanová, která je první ženou v této funkci za celou historii USA. Paní ministryne má právnické vzdelání, je jí 51 let, pochází z Kalifornie a pusobila dva roky jako námestek ministra zemedelství za prezidenta G. Busche staršího. V letech 1995 až 1999 rídila sektor zemedelství ve státe Kalifornia.
Pozorovatelé predpovídají, že paní Venemanová bude stejne jako v minulosti znovu prosazovat linii volného obchodu v mezinárodních jednáních o zemedelství. Hrála významnou úlohu už pri jednáních Uruguayského kola o zemedelství na prelomu 80. a 90. let a behem rízení zemedelského rezortu ve státe Kalifornia se rovnež silne orientovala na význam agrárního exportu. Paní ministryne se zabývá do jisté míry zemedelstvím (v San Joaquin Valley má farmu zamerenou na produkci broskví). Príznivci nové ministryne z kalifornského Výboru federace farmáru uvádejí, že její volba do vrcholové funkce v rezortu zemedelství USA je prirozeným výberem, protože se celý život venovala zemedelské problematice. Paní Venemanová v období své soukromé právnické praxe ve Washingtonu zastupovala Dole Foods a další zemedelské a potravinárské spolecnosti a pracovala také pro biotechnologickou spolecnost Calgene. Avšak behem vedení zemedelského rezortu v Kalifornii se priklánela k tomu, aby stát podporoval zemedelství, které je ohleduplné k životnímu prostredí.
Jmenování Ann Venemanové privítali predstavitelé demokratu i republikánu a ocekává se, že její potvrzení do funkce ministra zemedelství nenarazí v nejvyšších orgánech USA na žádné vážné prekážky.
Agra Europe, 2000, c. 1932, s. N/6 (Jav)
Další články v kategorii Podnikání
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)

Tweet



