O využití 800 milionů korun na podporu produkce mléka ještě není rozhodnuto
21.09.2009 | ASZ
Teprve poté, co skončí konzultace s Evropskou komisí o využití části dotací původně určených na podporu zemědělské produkce (SAPS) rozhodne ministerstvo zemědělství o konečném využití těchto peněz. V rozhovoru pro Mediafax to v pátek uvedl mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.
Při přepočtu kurzem 25,50 koruny k euru by mělo jít podle jeho slov o 800 milionů korun. Tyto finanční prostředky získá ministerstvo zkrácením přímých plateb (dotací na podporu produkce) o 3,5 procenta. Peníze lze podle článku 68 nařízení EU využít podle vůle jednotlivých států na jiné účely než na přímé platby.
Podle dosavadních údajů by přitom mělo být zmíněných 800 milionů korun plně využito na podporu producentů mléka. Podle Vorlíčka není ale zcela jisté, zda na podporu mléka půjdou veškeré tyto prostředky. „Na konci září budeme vědět víc,“ podotýká mluvčí.
Jak nicméně připomíná bývalý poradce exministra Petra Gandaloviče Michal Pospíšil, podpora producentů mléka je jen jedním z mnoha opatření, na které lze peníze podle článku 68 využít. Obecně by měly být finanční prostředky použity zejména na podporu specificky znevýhodněných farmářů, například ve znevýhodněných oblastech, znevýhodněných farmářů díky restrukturalizaci, zlepšení pohody zvířat, zlepšení kvality zemědělské produkce, zlepšení marketingu při jejím prodeji či k podpoře vytváření vyšší přidané hodnoty k zemědělské surovině.
Předpokládané plné využití peněz z článku 68 na podporu producentů mléka již také kritizoval Svaz marginálních oblastí ČR (SMO). Podle ekonomického ředitele SMO Petra Krogmana by tak přišli chovatelé masného skotu do roku 2013 o 1,275 miliardy korun. Přesun peněz od masných krav k dojným je pro SMO, jak Svaz zdůraznil v oficiálním stanovisku, nepřijatelný. „Jedná se o nekoncepční vytloukání klínu klínem, které z dlouhodobého hlediska nic neřeší a navíc zavádí nerovnováhu i do dalších odvětví s nedohlédnutelnými důsledky. SMO jednoznačně odmítá poškozování chovatelů masných krav a trvá na tom, že pokud mají být kráceny platby SAPS, tak jedině ve prospěch veškerých býložravců zajišťujících údržbu krajiny,“ zdůrazňuje vedení SMO.
Petr Havel
Další články v kategorii Podnikání
- Zmizelo 400 tisíc čokolád KitKat. Zloději ukradli auto, jež je převáželo (30.03.2026)
- Rostoucí náklady na energie a dopravu: jak aktuální situace ovlivňuje pekárny (30.03.2026)
- Nealko pivo či limča bez cukru? Od firem nutnost i chytrý tah, vysvětlil expert (30.03.2026)
- Rybářství Třeboň zahájilo provoz automatu na čerstvé ryby v Třeboni (28.03.2026)
- Dubajské čokoládě odzvonilo. Je tu nový hit, teď frčí žvýkací kuličky (27.03.2026)
- Nejmodernější pila v ČR zahájila provoz v Olomučanech (26.03.2026)
- Heineken sníží objem piva uvařeného ve Velkém Březně nedaleko Ústí nad Labem (26.03.2026)
- Řetězec Albert podal sérii ústavních stížností kvůli pokutám za klamavé slevy (25.03.2026)
- Skupině Mattoni 1873 vzrostly v roce 2025 tržby na 25,2 miliardy korun (25.03.2026)
- Návrat do dětství, ale s hvězdičkou. Buchtičky se šodó se dnes koupou v ovocném žahouru i karibském rumu (25.03.2026)

Tweet



