Obchodní burza Hradec Králové

Legislativní postavení komoditních burz

Komoditní burzy jsou právnické osoby vzniklé na základě zákona č. 229/1992 Sb. a jejich úkolem je organizace trhu s komoditami. Ve svém názvu musí mít označení burza a žádná jiná obchodní společnost nesmí toto označení ve svém názvu užívat. Jejich vznik je mimo splnění podmínek daných výše zmíněným zákonem, podmíněn povolením příslušného ministerstva, do jehož resortu spadají na této burze obchodované komodity.

Ministerstvo jako orgán státní správy se vyjadřuje k připravenosti burzy vykonávat činnost , povoluje jednotlivé komodity k obchodování a schvaluje statut. Na činnost burz dohlíží ministerstvo prostřednictvím burzovního komisaře.

Komoditní burza je založena na členském principu, kdy každý člen po zaplacení členského příspěvku má jeden hlas při hlasování na valné hromadě burzy. Členem burzy může být jak právnická, tak fyzická osoba, přičemž o přijetí člena rozhoduje burzovní komora. Burzovní komora je orgán volený valnou hromadou a řídí činnost burzy mezi zasedáními valné hromady. Rozhodnutí burzovní komory je realizováno prostřednictvím aparátu burzy v jehož čele stojí generální sekretář burzy.

Zisk vytvořený činností burzy nesmí být rozdělen mezi členy, ale musí být použit k dalšímu rozvoji burzy.

Základní informace o Obchodní burze Hradec Králové

Obchodní burza Hradec Králové IČO 64259731 se sídlem Americká 18, Praha 2 byla založena v roce 1995. Mezi její hlavní činnosti patří organizace trhu se zemědělskými produkty.

Povolení k činnosti OBHK bylo vydáno Ministerstvem zemědělství 30.12.1994.

V povolení Ministerstva zemědělství a výpisu obchodního rejstříku má povoleny následující činnosti:

Předmětem burzovních obchodů jsou produkty rostlinné, živočišné výroby a produkty vzniklé jejich zpracováním, jakož i výrobky používané v souvislosti s jejich výrobou, přemisťováním, zpracováním nebo prodejem.

Na burze je možno uzavírat obchody:

a) promptní

b) termínové

c) opční

d) pomocné t.j. zejména obchody pojišťovací, přepravní, zasilatelské a skladovací.

Burza má 16 členů z toho 3 členové jsou jmenováni ministerstvem zemědělství do burzovní komory a podle zákona jsou členy burzy.

Činnost OBHK řídí burzovní komora v následujícím složení:

· Ing.Miroslav Adámek - předseda burzovní komory,

· Ing. František Janů - člen burzovní komory,

· Ing. Zdeněk Starosta - člen burzovní komory,

· Václav Mikulecký - člen burzovní komory,

· Ing. Arnošt Traxler - člen burzovní komory,

· Martin Adámek - člen burzovní komory,

· Doc. Ing. Vladimír Pavlát, člen burzovní komory.

Burzovním komisařem je Ing. Jiří Baumruker.

OBHK má zřízeny následující obchodní místa:

· Praha,

· Litoměřice,

· Mělník.

Prostřednictvím OBHK lze obchodovat s následujícími komoditami:

· Obiloviny,

· Olejniny

· Vejce,

· Ovoce,

· Zelenina.

Organizační schéma Obchodní burzy Hradec Králové a přidružených organizací

V současné etapě rozvoje OBHK navazuje burzovní komora smluvní vztahy s externími společnostmi a pověřuje je zabezpečováním jednotlivých okruhů činností.

· Správce systému - zajišťuje správu a údržbu elektronického systému obchodování,

· Zúčtovací centrum - zajišťuje kontrolu pohybu peněz a zboží a zajišťuje vypořádání burzovních obchodů,

· Garanční fond - zabezpečuje krytí účastníků burzovních obchodů proti dlužnické pozici smluvní protistrany,

· Burzovní rozhodčí soud - zajišťuje rozhodcovství v případě sporů smluvních stran z titulu uzavřeného burzovního obchodu a v současné době je využívání burzovní rozhodčí soud při Komoditní burze Kladno.

Komoditní burzy v České republice

V České republice působí v oblasti obchodování se zemědělskými komoditami mimo OBHK následující burzy:

· Plodinová burza Brno

· Moravskočeská obchodní a komoditní burza v Brně, která zastřešuje dvě samostatné burzy a Moravskočeskou obchodní burzu a Moravskočeskou komoditní burzu

Základní znaky tradičního obchodování na burze

Zásadním znakem komoditních burz je její formální charakter obchodování daný přísnými pravidly určujícími kdo obchoduje, jakým způsobem se obchoduje, způsob stanovení ceny, jaké jsou garance prováděných obchodů a jak je vynucováno plnění burzovních pravidel.

Podmínky obchodování jsou vymezeny ve Statutu a Burzovních pravidlech. Nad dodržováním statutu a burzovních pravidel dohlíží burzovní komora a burzovní komisař jmenovaný ministerstvem zemědělství.

Osobami oprávněnými k burzovním obchodům jsou vymezeny v zákoně a jsou to osoby oprávněné k výrobě, obchodování a službám jenž k těmto s těmito obchody souvisí. Burzovní pravidla jim dávají další podmínku a jejich evidenci.

Osobami oprávněnými k uzavírání burzovních obchodů jsou:

· členové burzy a jejich zmocněnci,

· burzovní a soukromí dohodci,

· osoby zřízené zákonem za účelem regulace trhu.

Ostatní osoby mohou uzavírat burzovní obchody jen prostřednictvím soukromých nebo burzovních dohodců.

Přímé termínové obchody lze uzavírat jen prostřednictvím burzovních dohodců.

Na burze se obchodují členové burzy buď přímo nebo pověří obchodováním zmocněnce a ostatní zájemci obchodují prostřednictvím dohodců.

Dohodci mohou být burzovní nebo soukromí. Burzovní dohodci jsou členy burzy a soukromí dohodci ne. Všichni dohodci musí mít před připuštěním k obchodování složeny dohodcovské zkoušky v rámci které prokazují svoji připravenost k obchodování. Za vykonávání činnosti dohodce jim náleží odměna formou dohodného. Zájemci, kteří chtějí prodat nebo nakoupit zboží prostřednictvím burzy kontaktují dohodce a sjednají s nimi podmínky obchodu. Dohodci před zahájením obchodování skládají zkoušky a burzovní komora prověřuje jejich důvěryhodnost. Dohodci mají za povinnost evidovat veškeré prováděné obchody v dohodcovské knize a jsou podrobování ze strany burzovního komisaře kontrole.

Obchody jsou prováděny na burzovním shromáždění ve vyhlášených burzovních dnech. Burzovní shromáždění řídí ředitel burzovního shromáždění. Před zahájením burzovního shromáždění jsou prováděny registrace návrhů, kde je každý navrhovaný obchod specifikován. Ředitel burzovního shromáždění vyhlásí jednotlivá obchodní kola a zajistí zveřejnění návrhu na tabuli. Specifikace návrhu je dána kvalitou komodity, termínem dodání, způsobem balení a dodání a samozřejmě cenou. Přijetím návrhu je obchod za daných navržených podmínek uzavřen. V případě, že návrh není přijat je stažen.

Burzovního shromáždění se mohou dále zúčastnit diváci, členové burzovní komory a burzovní komisař.

Burzovní obchody lze rozdělit na:

· promptní s termínem vypořádání do 30 dnů,

· termínové s termínem vypořádání do 360 dnů,

· opční.

Promptní obchody lze rozdělit na:

· obchody se vzorkem vázaným nebo volným,

· obchody beze vzorku.

Termínové obchody lze rozdělit na:

· dodávkové termínové obchody - lze je vypořádat jen dodávkou zboží,

· přímé termínové obchody - vypořádání dodávkou zboží se nepředpokládá a lze vypořádat protiobchodem.

Opční obchody lze rozdělit na:

· prémiové jednoduché,

· prémiové jednoduché dontové,

· dontové složené,

· hraniční,

· násobné,

· měnlivé.

Účastníci burzovních obchodů mají možnost pomocí kombinace těchto obchodů řešit kurzovní a odbytová rizika.

Kvalita produkce je vymezena přísnými podmínkami danými burzovními kvalitativními standardy.

Burzovní kvalitativními standardy stanovují pro každou komoditu podmínky, za kterých se obchoduje. Každý producent musí tedy svou produkci přiřadit uzancím a zajišťuje se tím rovnost a srovnatelnost kvalitativních parametrů produkce a tím i všech subjektů, kteří chtějí obchodovat na burze.

Burza dbá na zajištění splnění podmínek stanovených v pravidlech a uzancích. Jednou z podmínek je dodání zboží a jeho zaplacení. Ke splnění těchto podmínek přispívá zúčtovací centrum. Kupující platí na účet burzy vedený u zúčtovacího centra a prodávající má možnost ověřit si před dodáním zboží, že jsou peníze u zúčtovacího centra a má jistotu, že dostane zaplaceno. Kupující má zase možnost nepřevzít zboží v případě neplnění smlouvy a zablokovat tímto vyplacení zboží prodávajícímu.

U některých typů burzovních obchodů musí být účastník členem garančního fondu. V případě vzniklé škody je tato hrazena poškozenému ve výši stanovené burzovními pravidly. Garanční fond také kryje otevřené pozice účastníků u burzovních termínových obchodů.

V případě, že se smluvní strany nedohodnou na výši a vzájemné úhradě škody, rozhoduje burzovní rozhodčí soud, přičemž rozhodčí nález lze soudně vykonat stejně jako soudní rozsudek.

Obchodování na burze lze tedy shrnout do následujících principů:

· obchodování podle předem vyhlášených a závazných pravidel obsažených ve Statutu a Burzovních pravidlech,

· obchody mohou provádět jen osoby k tomu určené a náležitě vyškolené a to jsou dohodci a členové burzy,

· obchoduje se na předem stanoveném místě a čase na burzovní seanci ,

· seanci řídí osoba pověřená burzovní komorou, která dohlíží na dodržování pravidel a to ředitel burzovního shromáždění,

· dokumenty a doklady k uzavírání burzovních obchodů mají jednotný charakter a jsou z pohledu burzovních pravidel standardizované a burza nepovoluje proti jejich formě odchylky,

· kvalitativní parametry zboží jsou dány burzovními uzancemi,

· burza dohlíží a kontroluje pohyb zboží a peněz prostřednictvím zúčtovacího centra,

· vzniklé škody jsou hrazeny promptně z garančního fondu

· obchody jsou evidovány a po ukončení burzovního je znám cenový index u jednotlivých komodit,

· spory rozhoduje burzovní rozhodčí soud promptně.

Trh pro obchodování s řepkou

Obchodní burza Hradec Králové otevírá od počátku roku 2001 trh pro obchodování se řepkou. Obchodovat se bude v prostorách obchodního místa Praha.

Trh umožňuje uzavírání všech typů burzovních obchodů od promptních až po termínové a derivátové obchody. Tyto typu burzovních obchodů umožní prodejní nebo nákupní hedžování, které chrání výrobce nebo zpracovatele proti nepříznivému cenovému vývoji.

Nová oblast podnikání na trhu s komoditami pro velké a významné producenty, obchodníky a investory působit jako obchodník na burze

· termínová burza umožňuje uzavírat spekulativní obchody na pokles nebo vzestup kurzu,

· takovýto obchodník může soustřeďovat návrhy na obchodování od nečlenů burzy a za dohodné dle jejich příkazu obchodovat na burze,

· v době uzavření burzovního obchodu nemusí mít toto zboží k dispozici,

· podmínkou je pouze členství na burze a členství v garančním fondu burzy.

Zajištění odbytu nebo nákupu a krytí rizika pohybu cen zboží. Burza má vypracováno široké portfolio jednotlivých typů burzovních obchodů a uzavřením kombinace jednotlivých typů obchodů lze krýt možná rizika.

Hedžování při obchodování s komoditami znamená otevření pozice na termínové burze uzavřením přímého termínového obchodu v pozici opačné vůči pozici držené na trhu s fyzickým zbožím.

Podstata této operace je v tom, že nepříznivý cenový pohyb na jednom z trhů je nahrazen odpovídajícím cenovým pohybem na trhu druhém a to v době, kdy má dojít k vlastní realizaci obchodu s fyzickým zbožím.

· termínové dodávkové obchody kryjí odbytová nebo nákupní rizika uzavřením termínové smlouvy na dodávku nebo odběr zboží až do doby 360 dnů od uzavření burzovního obchodu,

· přímé termínové obchody kryjí cenová rizika uzavřením přímé termínové smlouvy na termíny vyhlášené burzovní komorou. Pokud se tyto obchody uzavřou protiobchodem, nemusí být fyzicky plněny a zúčtovací centrum tyto obchody vypořádá rozdílem kurzů mezi uzavřením obchodu a protiobchodu,

· promptní spotové obchody s termínem plnění do 30 dnů od jejich uzavření. Jsou užívány k dodávce fyzického zboží nebo v kombinaci s termínovými obchody při hedžingových operacích,

· prodejní hedžing je využíván zemědělskými výrobci a producenty ke krytí rizik z poklesu cen,

· nákupní hedžing je využíván zpracovateli a obchodníky ke krytí rizik z nárůstu cen,

Trh pro obchodování s ovocem a zeleninou

Obchodní burza Hradec Králové otevírá od počátku roku 2001 pro produkční období trh pro obchodování s ovocem a zeleninou. Obchodovat se bude v prostorách obchodního místa Mělník a Litoměřice.

Tento trh má své specifika a proto lze na tomto trhu uzavírat promptní obchody se vzorkem vázaným a volným, promptní obchody beze vzorku a dodávkové termínové obchody.

v případě uzavření burzovního obchodu se vzorkem vázaným nebo volným lze burzovní obchody vypořádat pokladnou v obchodním místě a prodávající si může ihned převít peníze za zboží.

Co vám může přinést obchodování na burze

Přímé kontrakty mezi kupujícím a prodávajícím

· na burze je cena výslednicí mezi nabídkou a poptávkou jejím výsledkem je burzou kótovaná cena, tím se ztrácí cenový prostor pro zbytečné mezičlánky mezi výrobou a spotřebou,

· soustředění nabídky a poptávky nese snížení nákladů na obchodní činnost

Zpřístupnění trhu a soustředění nabídky a poptávky

· producenti a zpracovatelé mají možnost obchodovat jako členové burzy nebo prostřednictvím dohodců,

· pokud se producenti a zpracovatelé nechtějí stát členy burzy mají možnost obchodovat prostřednictví jiného člena, který působí na burze jako obchodník s komoditami nebo obchodovat prostřednictvím soukromých či burzovních dohodců,

· v případě, že chce obchodovat v oblasti promptních obchodů tak mu k přístupu na trh stačí uzavřít mandátní smlouvu s dohodcem, vystavit mu plnou moc, dohodnout s ním způsoby předávání návrhů kupních smluv a evidovat se na burze jako účastník burzovních obchodů,

· v případě, že chce hedžovat a obchodovat také v oblasti termínových obchodů musí se stát členem garančního fondu,

· burza zřizuje obchodní místa v produkčních oblastech a vyhlašuje obchodní dny, o kterých informuje účastníky

Krytí rizik z obchodních vztahů a to jednak tím, že brání neseriozním subjektům k přístupu na tento trh a jednak brání účastníky proti platební neschopnosti jiných účastníků burzovních obchodů.

· procesem evidence se účastníci, kteří chtějí na burze obchodovat přihlašují ke statutu a burzovním pravidlům. Pokud je poruší a toto porušení nenapraví, tak jim burzovní komora nebo burzovní komisař zakáže obchodování na burze,

· u promptních spotových obchodů zajišťuje krytí rizik zúčtovací centrum, které dává prodávajícímu pokyn k expedici zboží až na základě složení peněžních prostředků k úhradě burzovního obchodu ze strany kupujícího, naopak převod peněz na účet prodávajícího je realizován až na základě toho, že kupující převzal zboží v parametrech uzavřeného burzovního obchodu,

· u přímých termínových a dodávkových termínových obchodů je riziko obchodních vztahů řešeno prostřednictvím garančního fondu.

Garanční fond burzy je sdružení osob, které se sdružily ke krytí rizik z přímých a dodávkových termínových obchodů. Garanční fond umožňuje uzavírat až 10 x vyšší obchody než je složený vklad do tohoto fondu,

· v případě, že chce účastník obchodovat v oblasti termínových obchodů musí účastník přistoupit ke sdružení a složit členský vklad ve výši stanovené členy garančního fondu,

· před zahájením obchodování musí složit margin

· z fondu je plně garantována úhrada výnosu v oblasti přímých termínových obchodů i v případě platební neschopnosti dalších účastníků,

· v oblasti dodávkových termínových obchodů je garantováno krytí škod do výše margin.

Rychlá vymáhatelnost práva prostřednictvím burzovního rozhodčího soudu

· pokud u všech typů burzovních obchodů zruší zúčtovací centrum burzovní obchod z důvodů vadného plnění ze strany kupujícího i prodávajícího má jakákoliv smluvní strana právo podat žalobu u burzovního rozhodčího soudu,

· ze strany kupujícího - při vadném plnění z titulu množství nebo kvality,

· ze strany prodávajícího - při neuhrazení ceny dodávky ze strany kupujícího,

· statut a burzovní pravidla proběhla právním auditem ze strany burzovního rozhodčího soudu a všechny doklady obíhající na burze mohou sloužit jako důkaz při rozhodčím řízení,

· řízení je proto rychlé a levné proti obchodním sporům vyřizovaných obecnými obchodními soudy.

Státní dohled nad chodem a činností burzy

· státní dohled je vykonáván prostřednictvím burzovního komisaře, který se zúčastňuje zasedání burzovní komory a na burzovních shromážděních,

· má právo pozastavit nebo ukončit činnost burzy v případě, že se vymyká zákonu,

· pozastavit obchodování účastníkovi, soukromému nebo burzovnímu dohodci v případě, že neplní ustanovení statutu nebo burzovních pravidel.

Standardizované kvalitativní parametry

· kvalitativní parametry burzovních obchodů jsou stanoveny v burzovních kvalitativních standardech

· standardy jsou navázány na ČSN a ISO

· to sebou nese neměnnost kvalitativních standardů obchod od obchodu

· možnost nastavení technologického zpracování produkce na tyto standardy

ŘZlepšení informovanosti o vývoji na trhu

Burza podává přehled o cenách jednotlivých komodit, se kterými se na burze obchoduje a to:

· k zahájení obchodního dne

· k ukončení obchodního dne

· minimální a maximální cenu dosaženou na burzovním shromáždění,

· cenu střed tj. vážený kumulovaný průměr všech obchodů uzavřených na burzovním shromáždění

· cenové kótace burza uveřejňuje ve věstníku, cenovém zpravodaji a na své internetové stránce

Snížení nákladů na obchodní činnost

· burza zajišťuje přímý kontakt mezi kupujícím a prodávajícím a tím snižuje náklady na akviziční činnost a spojení

· možnost nákupu zboží v době jeho potřeby a tím snížit náklady na skladování

V případě, že budete chtít bližší informace nebo s námi jednat, kontaktujte nás

Nejlépe e-mail

asa_finance@telecom.cz

Ing. Adámek Miroslav - předseda burzovní komory,

0602 328 339

Václav Mikulecký - člen burzovní komory pro oblast obchodování s ovocem a zeleninou

tel. i fax 0206 670 853

Martin Adámek - burzovní dohodce a kontaktní osoba pro obchodování s řepkou

tel./fax 047/ 52 59 460

0602 328 340

Jiří Drhovský - burzovní dohodce a kontaktní osoba pro obchodování s řepkou

tel. 02/ 22 52 27 33

0602 479 583

V případě vašeho zájmu jsme připraveni uspořádat pro vás bezplatnou prezentaci burzy a to podle zájmu buď v našem obchodním místě Praha nebo a areálu zemědělské školy v Mělníce.

Na poslední stránce je odpovědní lístek

V případě zájmu o prezentaci vyplňte odpovědní lístek

Prezentace Obchodní burzy Hradec Králové

Údaje o zájemci

Obchodní jméno (jméno) zájemce

Adresa zájemce

Kontaktní osoba

Telefon

Fax

e-mail

Máme zájem o prezentaci (označte křížkem)

Trh s řepkou

Trh s ovocem a zeleninou

Máme zájem o prezentaci v termínech (označte křížkem)

18.1.2001

25.1.2001

1.2.2001

Předpokládaný počet osob

Vzhledem k tomu, že prostory čas konání a další potřební informace vám rozešleme e-mailem nebo faxem, zašlete odpovědní lístek nejlépe e-mailem na uvedenou e-mailovou adresu nebo popřípadě faxem na p. Adámka Martina do 8.1.2001.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info