Ochota Evropské unie řešit náš problém je minimální

LN - 3.12.1998

Ochota Evropské unie rešit náš problém je minimální

Viceprezident agrární komory Jirí Netík ríká v rozhovoru pro Lidové noviny:O veprovém mase, protestech zemedelcu, liknavých úrednících, ne výhodných smlouvách s Evropskou unií, neschopnosti zemedelcu domluvit se i o nutnosti reformovat agrární komoru hovorí její bývalý šéf Jirí Netík.

LN: Jste clenem krizového štábu Agrární komory CR. Co vás k tomu vedlo?

Byl jsem jmenován, když jsem nebyl prítomen. Ale jmenování vyplývá z mé funkce, jsem viceprezidentem AK, tudíž je mé jmenování prirozené.

LN: A vnitrne s tím souhlasíte, nebo nesouhlasíte?

Situace je ted natolik napjatá, že je potreba ji rešit. Ovšem náplní štábu by nemelo být jenom organizování jakýchsi protestních akcí, ale mel by být urcitou taktikou úzkého okruhu zemedelských lobbistu nebo odborníku, kterí by meli umet z nynejšího špatného stavu zemedelství hledat cestu ven. Napríklad jednáním s premiérem ci ministrem, a teprve pokud se nedohodnou, vyvodit nejaké závery.

LN: Úcastnil jste se blokád?

Byl jsem na tiskové konferenci. Ale je dobre, že k nejaké akci došlo, protože i díky tomu se dostal zemedelský problém ven. Jinak by k tomu došlo jen težko, protože se porád jakoby technicky reší, ale ta rešení se moc nedarí.

LN: Nicméne problém veprového masa je zrejme krome jiného zpusoben liknavostí úredníku, kterí jej mohli rešit mnohem dríve..

Je pravda, že my jsme již v únoru upozornovali, že se problém veprového rešit má. V cervenci jsme znovu vydávali signály, že veprového bude moc a musí na vývoz. Potom do toho ješte bohužel necekane padly trhy v Rusku.

LN: Ministr Fencl je však ve své funkci již dost dlouho na to, aby s tím delal neco s predstihem, a ne až v dobe, když ten trh opravdu padne.

Je to samozrejme škoda, že jsme se dostali až do fáze, kdy je na našem trhu nakumulováno obrovské množství masa. Pro nej již není od byt a musí se nekam naskladnit. Ted z toho nebudou již mít nic ani zemedelci, ani zpracovatelé a snížení ceny pritom nepoznali ani spotrebitelé.

LN: Je problém veprového masa vec našeho trhu nebo Evropské unie? (Krizový štáb agrární komory deklaroval, že jeho protesty smerují proti Evropské unii...)

My neumíme zadotovat zboží z naší strany, protože, at chceme ne bo nechceme, smlouvy o ochranných bariérách jsou opravdu uzavreny z naší strany pro zemedelství nevýhodne. To tak je. Jak se máme hájit, když zatím neexistuje žádné legislativní rešení? Sem prichází zboží s dvojí dotací: jednu dostane od EU, druhou od svého státu. To je zkrátka nesolidní. Jestliže to vede opravdu k havárii, tak by tomu tak být nemelo. Takže co jsme meli delat, když jsme se nebyli schopni dohodnout po d o b r é m ... Ochota ze strany Evropské unie rešit náš problém je minimální.

LN: Evropská unie nebyla príliš nadšena tím, že vláda rozhodla o zvýšení cla.

Proc by nejaká úzká lobbistická skupina mela komplikovat náš vstup do EU? Myslíte si, že ho tímhletím komplikuje? ...

LN: No, rozhodne mu neprispívá.

Já vím, ale máte zato, že když si necháte vždycky nadelat na hlavu , že tím necemu pomužete? My jsme vyzýváni napríklad svými rakouskými kolegy: nenechte si to líbit, protože pokud to udeláte, dopadnete špatne. Nezáleží na tom, jaká je zde vláda, ale na tom, umet prosadit svuj nárok, na který máme právo.

LN: Na druhé strane by ale zemedelství melo smerovat k tomu, aby bylo normálním tržním odvetvím. Proc by tady mely fungovat napríklad ruzné velkokapacitní vepríny, které produkují tisíce tun masa rocne, když si s ním nedokážou poradit? At proste zaniknou...

To je cástecne pravda. Jenomže nadvýroba ve veprovém není tak velká. Spíše jde o to, aby se dál nepodporovala. Musí zde být nejaký stop stav, proste spolecenská objednávka státu.

LN: Proc AK volá po stále vyšších dotacích?

Jsou dotace a dotace. Treba v USA dotují obilí tak, že pojistí výrobu. A jestliže je urcitý rok nadvýroba a spadne cena, státní pojištovna škodu uhradí. Jenže tohle my zatím neumíme, protože se nedokážeme mezi sebou dohodnout.

LN: Kdo s kým?

Máme skutecne zásadní problémy domluvit se uvnitr jak mezi prvovýrobci a zpracovateli, tak zemedelci mezi sebou.

LN: V pátek probehne snem agrární komory. Budete znovu kandidovat?

Budu kandidovat jen do predstavenstva. Zatím chci být u toho.

LN: Jakou šanci dáváte znovuzvolení Václava Hlavácka do cela AK?

Po tech záležitostech, které nyní probehly, má urcite velkou nadeji.

LN: Jste rád?

Nemyslím si, že je to rešení. Zatím ale nevím o nikom, kdo by prevzal štafetu.

LN: Proc ne vy?

Nelze dvakrát vstoupit do téže reky. Navíc si myslím, že by agrární komora v této podobe nemela fungovat, nemela by to být takováto Národní fronta. Melo by zde vzniknout neco citelnejšího, napríklad cechovní komory.

Tereza Zavadilová

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info