Odpady na Radě EU: České republice se podařilo získat další spojence
28.06.2006 | Ministerstvo životního prostředí
Na včerejším jednání (27.6.) Rady EU pro životní prostředí se České republice podařilo získat další spojence, kteří podpořili její výhrady k nové Tematické strategii pro předcházení vzniku odpadů a jejich recyklaci [1]. Ty by se měly promítnout do podoby nové rámcové směrnice o odpadech, o které nyní probíhá diskuse mezi členskými státy.
Pro návrh, který rozšiřuje uplatnění principů blízkosti a soběstačnosti, se dařilo získat podporu Dánska, Lucemburska, Švédska, Litvy, Lotyšska, Polska, Slovenska, Maďarska a přistupujícího Rumunska. Tyto principy se dosud používají pouze na odstraňování odpadů. Uvedené státy spolu s Českou republikou požadují, aby se toto hledisko uplatňovalo i pro využití směsného komunálního odpadu a na veškeré spalování odpadu ve spalovnách. To by umožnilo v případě potřeby zakázat dovoz odpadu ze zahraničí do spaloven či na skládky.
Česká republika navíc nesouhlasí s tím, aby spalovny komunálního odpadu byly pouze na základě jediného kritéria (energetické účinnosti) překlasifikovány ze zařízení k odstranění odpadu na zařízení k jeho využívání. To by mohlo vést k masivnímu dovozu odpadů ze zahraničí. Pro tuto výhradu se podařilo získat podporu Polska, Slovenska a Maďarska.
Poznámky:
[1] Delegaci ČR vedl náměstek ministra životního prostředí Tomáš Novotný. Podrobnosti o programu Rady viz tisková zpráva MŽP z 26.6.
Další články v kategorii Podnikání
- Beermixy už nejsou jen letní osvěžení. Výrobci do nich přidávají funkční složky (10.04.2026)
- Džemy s příběhem. V Dobroládovně našli práci ženy před důchodem i syn s autismem (10.04.2026)
- Za „zelené baterie venkova“: Zemědělci a energetici volají po rozumném rozvoji bioplynových stanic (10.04.2026)
- Čokoládovna Steiner & Kovarik navýšila loni obrat o 35 mil. na 120 mil. Kč (10.04.2026)
- Brněnská pivnice měla zkažené potraviny. Kontrolou neprošlo maso i sýrové koule (09.04.2026)
- Manažer z korporátu se stal králem chlebíčků. Nyní vyrábí miliony lahůdek ročně (08.04.2026)
- Thajští rybáři bojují s drahou naftou, varují před kolapsem stomiliardového trhu (08.04.2026)
- Inflace v Česku vzrostla (08.04.2026)
- Jak rychle a efektivně pomoci zemědělcům v době drahé nafty? Spotřební daní na naftu (07.04.2026)
- Semix rozšiřuje výrobu: 65 milionů do fermentace (02.04.2026)

Tweet



