Po hlavě mezi chovatele koz
20.09.2007 | SVS ČR
Jak k tomu přijdou ti, kdo si požádají o schválení a registraci veterinárních podmínek pro prodávání kozího mléka a kozích sýrů, a tyto podmínky splní, a vedle nich se snaží profitovat osoba, která nic takového neučinila. Jde o rovné podmínky?
V poslední době se objevilo několik zavádějících zpráv o tom, že veterinární požadavky jsou překážkou v „malém“ podnikání. Není tomu tak. K následujícímu vyjádření Státní veterinární správu přiměly výtky těch malopodnikatelů, kteří se cítí být poškozeni pseudopodnikáním některých osob, které nekonají ve svých výrobnách to, co oni musejí. Neodebírají vzorky k vyšetření, nejsou pravidelně kontrolováni a jejich „vstupy“ jsou mnohem menší. Přitom argumenty, že zřízení minimlékárny pro chov koz přijde na částku kolem 3 milionů korun neobstojí. Stačí uvést příklad dvou chovatelů, které podle jejich vyjádření uživí stádečko kolem 20 dojících koz. Náklady na výstavbu minimlékárny a sýrárny, aby splnily veterinární požadavky, v obou případech včetně materiálu a práce nepřekročily 500 tisíc korun!
Že přístup státního veterinárního dozoru není diskriminující a omezující, může svědčit příklad Libereckého kraje, kde je chov koz na slušné úrovni. Zde je 5 schválených a registrovaných kozích farem a dvě jsou v současné době ve schvalovacím procesu. Bohužel kromě těchto se stále najdou tací, kteří odmítají pochopit a respektovat skutečnost, že chtějí-li své výrobky tzv. uvádět do oběhu, musejí o schválení a registraci požádat. V žádném případě takováto osoba nemůže tvrdit, že jí někdo něco nepovolil, když ani o povolení nepožádala.
Naštěstí takto problematických chovatelů zdaleka není mnoho, nicméně, i ti by si měli uvědomit, že neochotou pochopit a podřídit se platným předpisům škodí kolegům, kteří se živí poctivě. Státní veterinární správa považuje za vhodné bez toho, aby na někoho adresně poukazovala, připomenout to, že veterinární předpisy jsou v ČR stejné, jako v ostatních zemích EU, a stejně jako v ostatních členských zemí umožňuje i tzv. „malé“ podnikání a považuje je i za žádoucí.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další články v kategorii Podnikání
- Pivovar Strakonice loni prodal přes 49.000 hektolitrů piva, meziročně více (22.12.2025)
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Australský podnikatel českého původu Josef Chromý proslul jako uzenář i vinař (18.12.2025)
- Pekárna Hruška zahájila v Ostravě provoz chlebové linky téměř za 50 milionů Kč (17.12.2025)
- Pivo, auta a losos. Británie podepsala s Jižní Koreou obchodní dohodu (17.12.2025)
- Mlékárně Net Plasy loni vzrostly tržby, zisk však podniku z Bystřice p. H. klesl (17.12.2025)
- SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů (16.12.2025)
- Novým generálním ředitelem řetězce Penny v Česku je od listopadu Draško Lazović (16.12.2025)

Tweet



