Počítačový chov prasat nadchl Rakušany

Meclovská zemědělská dosud investovala do modernizace 100 miliónů korun

Tuzemské banky odmítly financovat perspektivní zemědělskou společnost

Jitka Šrámková

Meclov u Domažlic, 2.1. 2001

Celkem 100 miliónů korun investovala do modernizace výroby za sedm let svého fungování a. s. Meclovská zemědělská, rozlohou obdělávané půdy největší zemědělský podnik v západočeském regionu. »Dvě třetiny těchto peněz směřovaly do živočišné produkce, zbytek do nákupu strojů pro rostlinnou výrobu,« uvedl ředitel Jaroslav Hána. Všechny kravíny i chovy prasat podniku tak už nyní odpovídají normám Evropské unie.

Právě koncem minulého týdne otevřela firma počítačem řízenou produkční stanici pro 400 prasnic v Mašově, údajně nejmodernější v kraji, do níž investovala přes 15 miliónů korun. Soustředila tak tři farmy do jedné, kterou už obsluhují pouze čtyři lidé. »Jedná se o vzorový projekt EU pro východní Evropu, který nám umožní exportovat naše živé maso na Západ,« doplnil zástupce ředitele Václav Kocour. »Lepší ekologicky zabezpečenou zemědělskou investici jsem v kraji neviděl,« uvedl stavební podnikatel Karel Krs. Podniku už nyní zbývá převés na normy Evropské unie pouze výkrmnu býků v Třebnicích.

Díky rozsáhlému investičnímu programu počet ošetřovatelek dobytka klesl za pět let na méně než pětinu. Vinou liknavosti státních úředníků musela však firma, přihlášená do mezinárodního dotačního programu Sapard (kapitoly »zdravý odchov zvířata«), investovat vše z vlastních zdrojů.

S investicemi do výroby chtěl podnik začít už mnohem dříve, ale nemohl nikde sehnat půjčku. České banky tyto akce úvěrovat odmítly, a tak se firma obrátila na rakouskou banku Waldviertel Sparkasse s centrálou v Jindřichově Hradci. »S Meclovskou zemědělskou spolupracujeme už od roku 1996 a nebojíme se, že by nám peníze nevrátila,« řekl našemu listu ředitel banky Franz Schalko. »Výhodou je fakt, že ve firmě existuje konkrétní vlastník a že za část úvěru ručí stát. Navíc máme dobré zajištovací instrumenty.« Podle finančního ředitele meclovské firmy Stanislava Šáleného věří rakouská banka českým zemědělcům více než všechny ostatní tuzemské. »V zemědělství máme 800 úvěrů a problémy jsou pouze s necelým procentem,« dodal Schalko.

Technologii odebrali Meclovští převážně od české firmy Farmtec z Tábora. Její člen představenstva Bohumír Kapoun nám potvrdil, že české zemědělství v posledních dvou letech výrazně ožívá. Koresponduje to s nárůstem tržeb Farmtecu v tuzemsku. Čeští zemědělci v roce 2000 odebrali oproti předloňsku od firmy o 20 procent strojů a zařízení více.

Meclovská zemědělská chce zvýšit letos oproti loňsku své tržby o 10 až 15 procent - firma se 156 lidmi tak utrží minimálně 112 miliónů korun.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info