Práci už nejde hledat, člověk si ji musí vytvořit, tvrdí úspěšný Ital
22.04.2014 | ČT 24
Italská vláda chce pomoci mladým. Všem do 25 let slibuje pracovní místo nebo další vzdělávání nejpozději čtyři měsíce po skončení školy. Úřady se tak chtějí vypořádat s jejich vysokou nezaměstnaností. Práci nemá téměř 43 procent mladých lidí. Ti vzdělanější často odcházejí do zahraničí. Existují ale i výjimky.
Zatímco 40 tisíc jeho vrstevníků ročně Itálii kvůli krizi opouští, Pietro Parisi se vrátil domů. Dvaatřicetiletý kuchař se vyučil u světových mistrů. Teď v rodné vesnici nedaleko Neapole vede vyhlášenou restauraci. "Dnes práci nenajdeš, ale musíš si ji vytvořit. To jsme udělali i my v naší firmě – založili si restauraci. Všechno si vyrábíme přímo tady," konstatoval kuchař.
Úspěch nepřišel jen tak. V práci tráví Parisi každý den. Podnik rozjížděl z úspor rodičů, protože banky mu půjčit nechtěly. Nabídky místní mafie zase odmítl. Brzy zbankrotoval, přesto se znovu postavil na nohy. Teď zaměstnává 20 lidí a každý den obslouží v průměru 250 hostů.
Farmáři mají z čeho žít
Dává práci i místním zemědělcům, kteří pod Vesuvem pěstují ovoce a zeleninu už víc než 60 let. Lidé jako Parisi jsou mu vděční. Staří farmáři hledají odbyt pro úrodu z malých pozemků jen těžko. "Všechno ovládají nejrůznější kartely, které ale nepěstují obyčejné, přirozené plody, původní podoby a chuti," říká kuchař.
Itálie proslula kvalitou svých potravin. Tradiční malí zemědělci ale pomalu vymírají a nemá je kdo nahradit. Těžká dřina na poli za skromné výdělky mladé moc neláká. Přestože místa jsou a nezaměstnanost lidí do 25 let přesahuje 42 procent. "Možná si zvykli na to, že v minulých letech bylo snadné vydělat peníze nebo najít práci bez většího úsilí," míní Parisi.
Parisi vidí jednu z cest z hospodářské krize právě v návratu k půdě. Poukazuje přitom na vlastní úspěch. Odborníci a úřady už zařadili jeho podnik mezi osm italských firem, které mají sloužit podnikatelům jako vzor. Mladí Italové už na podobné výzvy začínají slyšet. Třetina z loni založených společností má majitele, kterému ještě nebylo třicet pět let.
Další články v kategorii Podnikání
- Společnost Maso uzeniny Polička se po dvou letech ztrát vrátila k zisku (14.08.2026)
- Do Česka přichází nový burgerový řetězec. Zrodil se ve zrušených záchodcích (14.08.2026)
- Nesnězeno chce letošní rok zakončit v zisku, plánuje expanzi do malých měst (14.08.2026)
- Energetická efektivita jako součást moderní pekárny (12.08.2026)
- Polským řetězcům se v Česku daří. Nyní se naskýtá příležitost i Biedronce (12.08.2026)
- Státní jídelny mají upřednostnit české potraviny. Experti varují: Zdraží se (12.08.2026)
- Zemědělec Šebek: Celá Evropa staví na rodinných farmách, jen Češi a Slováci dotují agrobarony (11.08.2026)
- Plzeň až osmá, Budvar chybí. Turisté překvapili výběrem nejoblíbenějších českých piv (11.08.2026)
- Výrobci mraženého pečiva Profrost loni klesl zisk, tržby mírně vzrostly (11.08.2026)
- Míchají i fermentují. Bioboti z Brna by mohli pomáhat vařit pivo (10.08.2026)

Tweet



