Prazdroj loni prodal 9,9 milionu hektolitrů piva
27.01.2013 | Denik.cz
Plzeňský Prazdroj prodal loni v Česku a ve více než 50 zemích světa necelých 9,9 milionu hektolitrů piva, to je téměř stejný objem jako v loňském roce. Na domácím trhu pivovarská skupina prodala 6,8 milionu hektolitrů piva, což znamenalo meziroční mírný pokles o necelé jedno procento.
Rekordní byl loni export. Zejména díky vyšší poptávce po značce Pilsner Urquell v Asii a ve Velké Británii pivovar exportoval 920.000 hektolitrů piva, meziročně o tři procenta více, sdělil dnes mluvčí Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček. Licenční výroba zůstala podobná jako předloni v objemu 2,1 milionu hektolitrů.
„Oživení prodejů na domácím trhu přinesly zejména novinky. Opačný vliv na domácí prodeje měl naopak snížený zájem o pivo v hospodách a restauracích, který je ovlivněn ekonomickou situací i vládními úspornými opatřeními," uvedl generální ředitel Plzeňského Prazdroje Doug Brodman. Očekává, že na další vývoj na českém pivním trhu bude mít dopad nedávné zvýšení sazby DPH a následná změna v nákupním rozhodování spotřebitelů.
Na domácím trhu skupina posílila segment baleného piva především díky rostoucí oblibě praktických balení piva v nevratných obalech, PET lahvích a plechovkách. Zvyšovat domácí prodeje pomáhaly také inovace jako jsou míchané nápoje z piva, například loňské novinky Gambrinus s limetkou a bezinkou, pšeničné pivo Fénix s pomerančovou kůrou a koriandrem či Birell s příchutí limetky a maliny. Domácí prodej baleného piva se zvýšil o jednotky procent, prodej v obchodech tak částečně kompenzoval pokračující odliv zákazníků z hospod a restaurací.
Na rekordním exportu, který loni vůbec poprvé přesáhl hranici 900.000 hektolitrů, se projevila mimo jiné prezentace značky Pilsner Urquell během olympijských her v Londýně. I díky olympiádě se ve Velké Británii loni prodej zvýšil o více než 20 procent. V Asii byl růst prodeje víc než padesátiprocentní. „Dařilo se v zemích jako je Jižní Korea, Japonsko, Vietnam či Tchaj-wan," uvedl Mareček.
Další články v kategorii Podnikání
- Australský podnikatel českého původu Josef Chromý proslul jako uzenář i vinař (18.12.2025)
- Pekárna Hruška zahájila v Ostravě provoz chlebové linky téměř za 50 milionů Kč (17.12.2025)
- Pivo, auta a losos. Británie podepsala s Jižní Koreou obchodní dohodu (17.12.2025)
- Mlékárně Net Plasy loni vzrostly tržby, zisk však podniku z Bystřice p. H. klesl (17.12.2025)
- SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů (16.12.2025)
- Novým generálním ředitelem řetězce Penny v Česku je od listopadu Draško Lazović (16.12.2025)
- Pivo bez alkoholu nemusí chutnat divně. Ve Walesu spustili přelomové zařízení (15.12.2025)
- Otevírací doba o Vánocích: Pozor na zavřené obchody. Nákup se vyplatí už teď (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)

Tweet



