Rodinný statek Leo Suchého Farmou roku 2004
27.09.2004 | Agris
Rodinná farma Leo Suchého ze Slavětína nad Ohří na Lounsku byla v neděli 26. září oficiálně vyhlášena Farmou roku 2004. Stalo se tak v rámci Dožínek Asociace soukromého zemědělství ČR za účasti předních politiků, zejména pravicového zaměření. Jak informoval tajemník ASZ Michal Pospíšil, farmář Leo Suchý převzal ocenění z rukou předsedy ODS Mirka Topolánka.
Historie oceněné farmy úzce souvisí již se založením obce Slavětín nad Metují ve 12. století, současná historická část statku pochází ze 16. století, v 19. století byla farma dostavěna do dnešních rozměrů. V současnosti farma obhospodařuje celkem 420 hektarů zemědělské půdy v řepařsko – obilnářské oblasti Lounska, v blízkosti řeky Ohře. Vlastních pozemků je 100 hektarů a 320 je pronajato od různých vlastníků. V rostlinné výrobě převažují obiloviny, olejniny, pícniny a krmné plodiny pro zvířata chovaná na farmě.
Velikost farmy umožňuje její různorodé chovné zaměření. Kromě 140 kusů mléčného skotu umístěných ve volných stájích s výběhy se zde chová zhruba 100 kusů prasat, specialitou je chov pštrosů – základní počet je devět kusů s reprodukcí 30-70 kusů ročně. Protože se v klidné části farmy nachází i agropenzion s dvaceti lůžky, chová se na farmě pro zpestření pobytu návštěvníků párek lam andských, ovce kamerunské a vodní drůbež, pro sportovní potřebu agropenzionu je součástí farmy i rybník s rybami. Do chodu farmy je zapojena celá šestičlenná rodina, v sezńě pak ještě další dva zaměstnanci. Farma slouží jako místo pro exkurze dětí ze škol a školek.
Další články v kategorii Podnikání
- Ani loňský rok dlouhodobému propadu gastra nepomohl. Profitují kavárny (23.01.2026)
- Čistý zisk řetězce Kaufland v ČR stoupl v uplynulém účetním roce na 3,19 mld. Kč (23.01.2026)
- Restaurace a bary v Moskvě zavírají. Leden a únor pro ně budou testem přežití (22.01.2026)
- Češi se zbláznili z figurek Stranger Things. Skupují Kinder vajíčka a dělají z nich investici (22.01.2026)
- Pivovar Protivín v roce 2024 zdvojnásobil zisk, zvýšil i tržby (22.01.2026)
- Z Lesů ČR letos budeme chtít „jen“ 2,5 miliardy, říká ministr (21.01.2026)
- Kofola kupuje společnost Nobilis Tilia, která vyrábí čistě přírodní kosmetiku (21.01.2026)
- Břeclavské Fosfě v roce 2024 rostly po předchozím propadu tržby na 3,58 mld. Kč (20.01.2026)
- Česko mělo koncem roku pátou nejnižší inflaci v EU (20.01.2026)
- Skotská palírna nabídne whisky v hliníku. Nad zdravotními důsledky visí otazník (19.01.2026)

Tweet



