S přímými agrárními dotacemi z EU by zemědělci neměli počítat

Společná zemědělská politika Evropské unie (SZP) byla první sektorovou politikou společenství a vždy hrála významnou roli v historii EU, vedla však k nadvýrobě potravin a vysokým finančním nárokům a unie ji musí reformovat. Na včerejším semináři konaném v Senátu to řekl poslanec Evropského parlamentu (EP) Jan Mulder. "V této situaci nebudou chtít ministři financí členských států dávat další finanční prostředky na přímých dotacích na zvýšené nároky nově přistupujících zemí," dodal poslanec EP, který je zároveň členem jeho rozpočtového výboru. Mulder uvedl, že sám v EP již před dvěma roky prosazoval, aby nároky na přímé platby adresovali do budoucna zemědělci zemí EU více svým národním vládám a méně Bruselu.

Současné tempo reforem SZP, jak o nich například hovoří dokument Agenda 2000, je podle poslance českého Parlamentu Miloslava Kučery (ODS) naprosto nedostatečné. "Musí dojít k principiálním změnám. Bez slibů o přímých platbách by EU měla odstranit veškerá obchodní omezení se všemi zeměmi," řekl. Nechuť reformovat SZP totiž podle něj výrazně zpomaluje přijetí nových zemí do EU.

Jeho kolega Miroslav Tyl dodal, že SZP tak orientuje státy střední a východní Evropy usilující o vstup do EU více na světové trhy. Naši zemědělci totiž prodávají za ceny, které se spíše podobají světovým cenám. Ceny evropských farmářů jsou obvykle vyšší. "EU si to uvědomuje a je tlačena i z druhé strany největšími světovými producenty - USA, Argentinou, Austrálií," dodal Tyl.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info