Senát schválil novelu lepší ochranu před falšováním vín
21.07.2011 | Potravinářská komora
Zlepšit ochranu vín před jejich falšováním má novela vinařského zákona, kterou dnes beze změn schválil Senát. Vinaři budou muset podle předlohy nově uvádět na etiketě jakostního vína evidenční číslo jakosti. Novela, která by měla začít platit od letošního září, také v návaznosti na reformu Společné organizace zemědělských trhů v EU ruší kategorii "stolní víno".
Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, také stanovuje jednotný vzor žádostí a oznámení týkajících se vinařství, což má vinařům zjednodušit administrativu.
Novela zvyšuje horní hranici celkového obsahu alkoholu u červeného vína vyrobeného v České republice z hroznů sklizených v tuzemsku. Norma zároveň zvyšuje maximální přípustný podíl zbytkového cukru v nízkoalkoholickém víně z dosavadních 60 na 70 gramů na litr vína.
Zemské víno bude muset být podle novely vyrobeno výhradně z hroznů vypěstovaných v dané vinařské oblasti. Navrhovaná úprava je tak proti unijní přísnější. Evropské předpisy totiž povolují takto značit vína, u nichž je 85 procent hroznů místních. Tuzemské vinařské oblasti Čechy a Morava jsou ale podle předkladatelů dostatečně veliké na to, aby nebylo příměsí třeba.
Zákon zachovává definici vína "chateau", kterou původní vládní předloha naopak chtěla vypustit. Podmínkou bude, že víno pochází z podniku, který skutečně existuje a takto se nazývá nejméně 15 let.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



