Školní mléko v Rakousku přímo ze statku
30.05.2001 | ÚZPI
V minulých létech postupně přebírali zásobování školním mlékem v Rakousku přímo farmáři. Jejich pozice je nejsilnější v Dolním Rakousku (NÖ), kde 50 zemědělských podniků ovládá asi 95 % tohoto trhu. V této spolkové zemi odebírá asi 100 škol denně mléko přímo ze statků.
Již v r. 1996 si projekt školního mléka ze statku stanovil za cíl, zajistit celoplošné zásobování škol a mateřských škol v NÖ a byla založena společnost dodavatelů školního mléka. V současnosti již již kolem 120 000 dětí dostává denně pasterované školní mléko. Dalším cílem je rozšíření dodávek i do Vídně. V r. 1996 byli tito producenti prostřednictvím Zemské zemědělské komory na 18 seminářích vyškoleni, aby mohli působit jako přímí dodavatelé s odpovídající odpovědností.Za podpory AMA Marketing GmbH se dospělo k rakouskému jednotnému balení do lahví, kelímků a kartonů. Průvodním sloganem školního mléka se stalo "Mléko - bílá energie". Zájem o toto školní mléko stoupá i v ostatních spolkových zemích Rakouska.
Rámcové podmínky se v posledních létech postupně mění. Podpora školního mléka financovaná EU (1 šilink/l) musela být lépe zpřístupněna zemědělským podnikům. Kromě toho je v nařízení o hygieně mléka speciální ustanovení o pasteraci mléka určeného školám.
Dtsche Milchwirtsch., 52, 2001, č. 10, s. 415
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



