Slovenské mlýny melou z posledního

Po energiích se vzhůru vydaly ceny obilí a pekárenských výrobků

Blanka Sáková

Na měsíc a dokonce jen na několik dní mají zásoby domácího obilí některé mlýny na Slovensku. Nejmenší zásoby pšenice a mouky mají mlýny a pekárny na východním Slovensku. Podle republikové zemědělské a potravinářské komory bude třeba do nové sklizně dovézt kolem 310 tisíc tun krmné a 85 tisíc tun potravinářské pšenice. Mlynáři odhadují svou potřebu dokonce na 130 tisíc tun a pšenice se už začala dovážet ze zahraničí, především z České republiky, za cenu vyšší než u domácí produkce. Původně se přitom předpokládalo, že nedostávat se bude jen krmného obilí.

Podle komory se cena potravinářské pšenice s dovozními a dalšími náklady vyšplhá na 7000 korun za tunu. S únorovým zvýšením cen energií tak porostou i ceny mlýnských a pekárenských výrobků a následně i masných výrobků. Stát sice dovoz krmné pšenice dotuje až 1500 Sk/t, ale vždy tak, aby cena byla o 500 korun vyšší než domácího produktu. Předpokládá se, že ceny veškeré produkce používající obilí stoupnou o 10 až 25 procent. Některé pekárny zdražily už začátkem února a další se k nim přidají tento týden.

Důvodem nedostatku obilí však je vedle loňské historicky nejnižší úrody i cenový nepoměr mezi krmnou a potravinářskou pšenicí. Stát vyčlenil loni na dotace na nákup obilí miliardu korun, z níž byla už čtvrtina vyčerpána. Ještě v lednu nabízeli mlynáři podle ředitele Státního fondu tržní regulace Jaromíra Košina zemědělcům potravinářskou pšenici levněji než krmnou. Mlýny nebyly po loňské sklizni ochotny nakoupit veškerý objem domácí potravinářské pšenice a zaplatit za ni 3800 až 4200 Sk za tunu, údajně pro nedostatek finančních zdrojů, jenže nyní jich budou muset vydat podstatně víc.

Mnohé zemědělské podniky obilí připravené pro mlýny začaly raději zkrmovat. "Pokud by mlynáři nabídli zemědělcům po sklizni alespoň 4500 Sk za tunu, měli by pšenice dostatek, pekařům by nechyběla mouka a nedošlo by k současnému vyhrocení situace," říká představitel komory Albín Marenčík.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info