Spotřebitelské ceny a životní náklady v prosinci

Na konci roku 2000 rostly meziměsíčně spotřebitelské ceny pomaleji než v roce 1999. Jejich index vzrostl v prosinci proti listopadu o 0,2 % (v prosinci 1999 o 0,5 %). Meziměsíční přírůstek indexu spotřebitelských cen byl ovlivněn zejména růstem cen ve skupině potraviny, nápoje, tabák a ve skupině volný čas, a naopak poklesem cen ve skupině doprava.

Ve skupině potraviny, nápoje, tabák byl cenový růst způsoben zvýšením cen zejména ovoce o 6,2 % a čerstvé zeleniny o 17,2 %. Příčinou růstu cen ovoce bylo zejména zvýšení cen ovoce mírného pásma, kde kromě jablek rostly ceny všech sledovaných druhů (broskve, jahody, hrozny, melouny). Naopak ceny jižního ovoce měly s výjimkou banánů klesající tendenci. V prosinci se zastavil růst cen mlýnských, pekárenských a těstárenských výrobků a masa a masných výrobků patrný v minulých měsících. Ceny mlýnských, pekárenských a těstárenských výrobků vzrostly meziměsíčně pouze o 0,1 %, z toho ceny chleba a pečiva vzrostly sice o 0,3 %, avšak ceny rýže a mouky mírně klesly. U masa a masných výrobků se snížily ceny v průměru o 0,3 %, když kromě telecího masa klesly mírně ceny u všech ostatních druhů mas. Pokles cen pokračoval u brambor a naopak mírný vzestup cen nastal opět u mléka, sýrů, vajec, másla a sádla.

Ve skupině volný čas byl růst cen způsoben zejména zvýšením cen tuzemských rekreačních pobytů na horách o 5,2 %. Stejně jako v listopadu se zvýšily v této skupině ceny kulturních služeb, květin a výrobků z květin a knih. Naopak opět se obnovil pokles cen elektronických audiovizuálních zařízení (televizory, rozhlasové přijímače, magnetofony apod.).

Pokles cen ve skupině doprava byl důsledkem dalšího snížení cen pohonných hmot o 2,6 %. Ceny ve veřejné dopravě se nehýbaly.V ostatních hlavních výdajových skupinách byl meziměsíční pohyb cen minimální (-0,1 až +0,1 %).

V odívání stagnovaly ceny textilu a oděvů, zatímco ceny obuvi klesly o 0,5 %. Ve skupině bydlení pokračoval, i když mírnějším tempem (o 4,4 %), růst cen zkapalněného propan-butanu. Ve skupině zařízení a provoz domácností pokračovaly mírné oboustranné pohyby cen jednotlivých druhů zboží a služeb zde obsažených. Ceny za ubytování v hotelu se meziměsíčně snížily o 1,7 %.

Jádrová inflace, tj. meziměsíční přírůstek indexu spotřebitelských cen počítaný na celém spotřebním koši po vyloučení vlivu změn regulovaných cen, daňových úprav a jiných administrativních opatření, činila v prosinci 0,1 %, po očištění o sezónní vlivy také 0,1 %.

Tzv. čistá inflace v prosinci ve srovnání s listopadem vzrostla o 0,2 %, v porovnání s prosincem předchozího roku činila 3,0 %. Je počítána na neúplném spotřebním koši, z něhož jsou vyloučeny položky s regulovanými cenami a položky s cenami ovlivňovanými jinými administrativními opatřeními. Položky, u kterých dochází k cenovým změnám z titulu daňových úprav, zůstávají součástí spotřebního koše, avšak vliv daňových úprav je eliminován.

Roční míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za 12 měsíců roku 2000 proti průměru 12 měsíců roku 1999 činila 3,9 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v prosinci 2000 proti prosinci 1999 dosáhla 4,0 %.

Průměrná i bodová meziroční míra inflace v roce 2000 tak byla o 1,8, resp. 1,5 procentního bodu vyšší než v roce 1999. Růst cenové hladiny v roce 2000 byl ve větší míře ovlivněn růstem tržních cen v důsledku zrychlení cenového růstu zejména potravin a pohonných hmot. Naopak vliv regulovaných cen na meziroční přírůstky indexů spotřebitelských cen poklesl. Podíl tržních cen na průměrné roční míře inflace v roce 2000 činil 2,1 procentního bodu a vliv administrativně ovlivňovaných cen byl 1,8 procentního bodu (v r. 1999 byla průměrná inflace vyvolána regulovanými cenami, podíl tržních cen byl nulový).

Ve skupině potraviny, nápoje, tabák zaznamenaly ceny v roce 2000 průměrný meziroční nárůst o 1,7 % (v r. 1999 meziročně o 3,4 % poklesly). Z jednotlivých druhů zboží v této skupině vzrostly v r. 2000 proti r. 1999 ceny zejména masa a masných výrobků (o 4,2 %), mléka, sýrů, vajec v průměru o 5,7 %, brambor o 12,1 %, cigaret o 5,9 %. Nižší než v roce 1999 byly v r. 2000 ceny mlýnských, pekárenských a těstárenských výrobků, olejů a tuků, ovoce, zeleniny.

K nejvýraznějšímu růstu cen v roce 2000 došlo ve skupině doprava, kde průměrné roční ceny pohonných hmot vzrostly o 24,6 % a ceny ve veřejné dopravě o 7,7 %. Výrazný růst, i když nižší než v r. 1999, zaznamenaly dále ceny ve skupině bydlení vlivem zejména zvýšení regulovaných cen elektřiny a zemního plynu o 15,1 % od ledna 2000, nájemného o 4,6 % od července 1999 a dále vodného a stočného v průměru o 12,7 %. Jedinou hlavní výdajovou skupinou, kde ceny v roce 2000 ve srovnání s r. 1999 klesly, bylo odívání. Tento pokles byl výsledkem snížení cen oděvů a textilu o 1,1 % a cen obuvi o 5,0 procenta.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info