Správa KRNAP proti plánům polských vlekařů
08.03.2005 | Haló noviny
Záměry polských vlekařů rozšířit příhraniční skiareál a systém technického zasněžování na úpatí příhraničního vrchu Szrenica hodlá bojkotovat Správa Krkonošského národního parku (KRNAP). Rozvoj polského areálu kousek od Harrachova představuje podle českých ochranářů zhoubu kolonie vzácných sněhobojných rostlin. Technický sníh, který má daleko větší trvanlivost než přírodní, by znamenal zánik původní flóry na Szrenici.Došlo by ke zničujícímu posunu jejich vegetačního cyklu, přiblížil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Protest, který napadá záměr polských vlekařů, poslala Správa KRNAP svému protějšku v Polsku a českému ministerstvu životního prostředí. Chceme, aby naše ministerstvo věc řešilo s příslušnými polskými institucemi. Nelze totiž vyloučit negativní vliv na sousední české území, podotkl Drahný. Vlekaře z Polska, odkud jezdí lidé stále častěji kvůli kvalitnějším lyžařským terénům do Čech, přimělo k záměru rozšířit areál na Szrenici negativní stanovisko polských ochranářů postavit nový skiareál v přísně chráněné polské lokalitě Černého kotle. Kdysi na to dostali výjimku. Výměnou jim byla jejich úřady přislíbena možnost rozšířit areál ve Szrenici, upřesnil Drahný. Dostali jsme dopis od českých kolegů, abychom zvážili, zda podnikatelské aktivity na Szrenici povolíme. Budeme se řídit připravovanou studií o vlivu tohoto projektu na životní prostředí, sdělil šéf polské Správy KRNAP Ryszard Mochola.
Další články v kategorii Podnikání
- Úsovsko a Agro 2000 kupují HS Kutná hora a Unikom, pod který spadá řada závodů (22.04.2026)
- České pekárenské technologie míří do USA: co to znamená pro obor (21.04.2026)
- Spolužáci ze střední si otevřeli pivovar. Receptury na pivo testovali na chalupě (20.04.2026)
- Novým obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je třiačtyřicetiletý Jan Krafka (20.04.2026)
- Zájem spotřebitelů o České cechovní normy roste. Na Makro Czech Gastro Festu o nich Potravinářská komora přesvědčila stovky návštěvníků (17.04.2026)
- Obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je nově Jan Krafka (17.04.2026)
- Čokoládovna Figaro přesouvá výrobu ze závodu v Trnavě do Česka (16.04.2026)
- Bernard učí středoškoláky čepovat pivo (15.04.2026)
- Výrobci potravin a řemeslníci na Českolipsku mohou soutěžit o výrobek roku (14.04.2026)
- Beermixy už nejsou jen letní osvěžení. Výrobci do nich přidávají funkční složky (10.04.2026)

Tweet



