Stát doplatí na mléko další čtvrt miliardy
28.09.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 28.9.1999
Stát doplatí na mléko další čtvrt miliardy
Praha - Výrobci mléka, kteří se v posledních letech již pomalu otužovali v tržním prostředí, mohou hodit starosti, jak vyrábět co nejefektivněji, opět na chvíli za hlavu. Fond tržní regulace jim totiž včera přiřkl přilepšení na vývoz mléka 262 milionů korun. To je přitom výrazně více než loni. Loni totiž dostali producenti mléka vývozní dotaci asi 1,25 miliardy korun. Letos počítal původní rozpočet fondu s 1,1 miliardou korun, ale najednou je vše jinak. Během roku fond na mléko už podruhé přidal, takže celkem bude stát podpora jeho vývozu asi 1,6 miliardy. "Původně předpokládanou částku podpory exportu bylo nutné zvýšit kvůli velkému propadu světových cen mléka," vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář. A kam se dotace podějí? Peníze na podporu exportu poputují do mlékáren, které se rozhodnou vyvážet, přes Státní fond tržní regulace formou zálohy. Na vyvezené množství mléka přispěje stát na základě aktuálního kursu koruny a světových cen. To znamená, že pokud světové cena za litr mléka bude pět korun, dostane mlékárna zaplacen rozdíl mezi ní a domácí minimální stanovenou cenou 7,80 korun - tedy 2,80 koruny. Odborníci jsou přístupem Fondu tržní regulace rozčarováni. "Hledání dalších peněz pro zachování současného stavu je trvale neudržitelné. Zpracovatelé i prvovýroba se musí začít chovat tržně, a dokud se tak nestane, bude ministerstvo zemědělství i nadále svádět boj o každou korunu ze státního rozpočtu," tvrdí šéf Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha. Další příliv peněz pomůže podle výzkumného ústavu mlékárnám i zemědělcům pouze krátkodobě. "Stát jenom znovu zastaví ozdravný proces trhu, který se přes stálé zásahy státu začal pomalu projevovat. Znovu ministerstvo podává pomocnou ruku těm neživotaschopným," míní Oldřich Obermaier z Pribiny Přibyslav. "Současný stav nesmíme konzervovat. Musíme se podívat pořádně, proč jedni dokážou vyrábět litr mléka za 6,50 koruny a druzí za devět. Prosadit by se měli pouze ti schopní, ostatní musí z trhu odejít," říká Doucha. Ministerstvo počítá, že s dotací vyveze v posledním čtvrtletí 110 milionů litrů mléka. Celková domácí produkce mléka bude asi 2,75 miliardy litrů a spotřeba se odhaduje na 1,9 miliardy litrů.
(ciz)
Další články v kategorii Podnikání
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)

Tweet



