Unilever oddělí podnikání se zmrzlinou do samostatného podniku a zruší 7500 míst

Britský výrobce potravin a spotřebního zboží Unilever oddělí své podnikání se zmrzlinou do samostatného podniku. Změna se dotkne také značek Ben & Jerry’s a Magnum, které se prodávají i v České republice. Unilever také spustí další úsporný program a zruší 7500 pracovních míst ze stávajících zhruba 127.000. Podnik to oznámil ve svém dnešním sdělení.

Na odštěpení začne firma pracovat ihned. Hotova by s tím chtěla být do konce příštího roku.

Společnost se sídlem v Londýně, která podniká v mnoha zemích světa, si od kroku slibuje zjednodušení struktury a možnost více se zaměřit na jednotlivé typy podnikání. Ušetřit tak chce v příštích třech letech 800 milionů eur, v přepočtu přes 20 miliard korun.

Po rozdělení hodlá Unilever dosáhnout růstu tržeb do deseti procent a doufá v mírné zlepšení marží. Navrhované změny by se celosvětově měly dotknout převážně kancelářských pozic. Celkové náklady na restrukturalizaci by měly v daném období činit přibližně 1,2 procenta z obratu.

Generální ředitel Hein Schumacher loni v říjnu představil plány na zjednodušení podnikání. Tehdy přiznal, že Unilever v posledních letech zaostával. Jeho předchůdce Alana Jopeho kritizovali za to, že dovolil, aby se portfolio značek skupiny rozrostlo až zhruba na 400, což vedení znemožnilo zaměřit se na ty nejvýnosnější.

Akcie Unilveru dnes ráno na burze v Londýně vykazovaly růst skoro o pět procent. Táhly tím nahoru i širší trh, hlavní index londýnské burzy FTSE 100 přidává 0,1 procenta.

vjn spr

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info