Úřady trápí soukromé rolníky
28.02.2000 | Zemské noviny
ZN 28.2.2000
Úřady trápí soukromé rolníky
Zítřek je posledním dnem, kdy si soukromí zemědělci a nájemci půdy mohou zažádat o státní dotaci na mimoprodukční činnosti. Mnozí z nich si ale stěžují, že jim územní odbory Ministerstva zemědělství vracejí žádosti o dotace s tím, že nejsou majiteli půdy. Chyba je na straně úředníků.
Praha - Často opakovaná věta, že o dotaci smí žádat jen vlastník půdy, usvědčuje pracovníky územních odborů z toho, že neznají ministerskou vyhlášku. Její přesné znění mají přitom k dispozici. "Jde o program podpory mimoprodukčních funkcí a vysvětlivku k nové tabulce s titulem označeným jako 2F," řekl zástupce tiskového mluvčího Ministerstva zemědělství Hugo Roldan. "Tabulku vyplní ten žadatel, který hospodaří na pozemcích na základě vlastnického práva nebo na pozemcích pronajatých od vlastníků. Totéž udělá i ten, kdo má pronajatou půdu od Pozemkového fondu nebo pracuje na pozemcích podpronajatých. V žádosti uvede jen údaje dostupné z katastru nemovitostí," přečetl z ministerské vyhlášky Roldan. Jedním z těch, který na regionálním pracovišti ministerstva neudělal se žádostí o dotaci dobrou zkušenost, je soukromý zemědělec z Liberecka, hospodařící na více než 300 hektarech pronajaté půdy. "Žádost mi byla vrácena s tím, že mám půdu jen v pronájmu. Proto se na mne údajně nevztahuje podpora na zatravnění orné půdy," sdělil muž z rodinné farmy, který v obavách, že by se mu mohli úředníci mstít, nechtěl zveřejnit své jméno. "Připadá mi to jako schválnost," uvedl tajemník Českomoravského svazu podnikatelů v zemědělství Jan Veleba. I jemu úředníci na jižní Moravě jeho žádost o dotaci vrátili s tím, že není majitelem půdy. "Bereme to jako záměr zlikvidovat nájemce," řekl Veleba. "Už zase funguje dvojí morálka jako v předrevolučních dobách, kdy měli soukromí zemědělci oficiálně stejná práva jako lidé z družstev a statků, ale realita byla naprosto jiná." Na podporu pro mimoprodukční činnosti zemědělců vyčlenil stát 3,7 miliardy korun. "Doplácíme na lajdáctví úředníků," řekl Jan Veleba. Podle něj neznají příslušnou vyhlášku nejen úředníci na jihu Moravy a v severních Čechách, ale i v dalších regionech.
Eugenie Línková
Další články v kategorii Podnikání
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)

Tweet



