Většina zemědělců v Nizozemí nevyužívá dotace
12.04.2002 | Agris
Zhruba 60 procent zemědělců v Nizozemí nevyužívá dotace směřující na jejich podporu. Informoval o tom dnes místopředseda zemědělského výboru parlamentu Jaroslav Pešán s odkazem na vyjádření nizozemského ministra zemědělství Laurensena Jana Brinkhorsta, který byl počátkem tohoto týdne na návštěvě ČR.
Brinkhorstova informace přitom potvrzuje v ČR nepříliš známou skutečnost, že zemědělci v EU se dělí v zásadě na "dva druhy". Část zemědělců využívá štědré dotační programy EU, ovšem při jejich čerpání musí splnit celou řadu podmínek a podstoupit množství následných kontrol využití těchto prostředků. Druhá část zemědělců nehodlá podstupovat složité byrokratické procesy a dotace raději nečerpá.
Podle Brinkhorsta se navíc bude po roce 2006, do kdy je schválen stávající rozpočet EU, dotační podpora cen a trhu snižovat. "Politika EU se více zaměří na restrukturalizaci zemědělství a rozvoj venkova," prohlásil v pondělí nizozemský ministr.
Další články v kategorii Podnikání
- Bláznivý nápad tří kamarádů: Založili vlastní stát s minipivovarem a mají úspěch (10.07.2026)
- Budvaru loni o 1,3 procenta klesl zisk na 356,3 milionu korun, snížil se i obrat (10.07.2026)
- Inflace v červnu zpomalila na 1,5 procenta (07.07.2026)
- Povinné zatížení hospodářskými zvířaty kvůli suchu (04.07.2026)
- Estonsko chce přenést část odpovědnosti za odpad na výrobce (01.07.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)

Tweet



