Vyhláška platí, vinaři střílejí špačky
18.08.2006 | Rovnost
Nálety. Tak popisují jihomoravští vinaři každoroční trápení s ptáky, kteří jim decimovali úrodu a v poslední době se ani nenechali plašit, když vinaři procházeli kolem nich. Poprvé v historii budou moci pěstitelé z Veselska střílet. V úterý začala platit vyhláška ministerstva životního prostředí. Ta ale stanoví několik podmínek. Například prokázaný výskyt nejméně tisícihlavého hejna špačků. „Jedno takové hejno bylo na Veselsku zjištěno,“ potvrdil přemnožení špačků v regionu vedoucí odboru životního prostředí radnice ve Veselí nad Moravou Petr Michna.
Brokovnici nebo pušku ovšem nesmí vzít do ruky zdaleka každý. Plašit ptáky může pouze majitel loveckého lístku a držitel registrované zbraně, který svůj úmysl předem ohlásí úřadům. Ochránce vinic může navíc střílet jen do okraje hejna. Plašení špačků je také časově ohraničeno - střílet ve vinicích a sadech se nesmí po soumraku ani před rozbřeskem, zvláštní vyhlášce pak podléhá plašení ptáků ve vinohradech, které jsou součástí chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.
Střelec ovšem nebude mít lehkou práci. Musí najít mrtvé ptáky a ohlásit ochráncům přírody lokalitu a čas střelby. I přesto vinaři novou možnost obrany vítají. "Problémy se špačky máme, i když škody naštěstí nejsou letos velké," poznamenal strážnický vinař Otakar Kolesík. V tamní viniční hoře Žerotín mají k dispozici děla na propan-butan, která občas vystřelí. "Špačci si časem na pravidelné rány zvykli. Nebylo by špatné občas proložit akustické plašení střelbou," domnívá se Kolesík.
Vinařova slova potvrzují zkušenosti sadařů. Špačci totiž kromě vinic napadají na Hodonínsku také sady. Ovocnáři se však na rozdíl od vinařů smějí bránit náletům ptáků jen akusticky. Ptáci si však podle nich na zvukové plašiče rychle přivyknou a přestávají je vnímat. "Nebylo by od věci mít stejnou možnost rozhánět hejna, jako mají vinaři," přeje si majitel smíšeného sadu Rostislav Chludil z Veselí nad Moravou.
Další články v kategorii Podnikání
- Bohemia Sekt spustil solární elektrárny v Plzenci a Mikulově, investuje i do výroby (30.12.2025)
- Pivovar Strakonice loni prodal přes 49.000 hektolitrů piva, meziročně více (22.12.2025)
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Australský podnikatel českého původu Josef Chromý proslul jako uzenář i vinař (18.12.2025)
- Pekárna Hruška zahájila v Ostravě provoz chlebové linky téměř za 50 milionů Kč (17.12.2025)
- Pivo, auta a losos. Británie podepsala s Jižní Koreou obchodní dohodu (17.12.2025)
- Mlékárně Net Plasy loni vzrostly tržby, zisk však podniku z Bystřice p. H. klesl (17.12.2025)
- SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů (16.12.2025)

Tweet



