Zákaz zkrmování kuchyňských zbytků
21.04.2009 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Evropská unie se snaží přesvědčit Švýcarsko, aby také přijalo zákaz zkrmování kuchyňských zbytků a zbylých potravin hospodářským zvířatům.
V Evropské unii je zkrmování kuchyňských zbytků a zbylých potravin zakázáno již od roku 2002. V Německu a v Rakousku platila do října 2006 přechodná úprava. Důvodem pro vydání zákazu zkrmování zbytků potravin bylo propuknutí nákazy slintavky a kulhavky.
Ve Švýcarsku však dosud žádný podobný zákaz vydán nebyl, ale byly výrazně zpřísněny předpisy upravující nakládání s kuchyňskými zbytky a se zbytky potravin a jejich zkrmování hospodářským zvířatům. V rámci vyjednávání o zrušení pohraničních veterinárních kontrol nyní Evropská unie Švýcarsku jasně vysvětlila, proč by mělo také přistoupit k přijetí zákazu. Pokud k tomu nedojde, bude EU i nadále hrozit pohraničními kontrolami. Kromě toho produkty ze zvířat, kterým bude zkrmována tzv. „prasečí polévka“, nebude možné exportovat.
Dr. Felix Grob, obchodní vedoucí společnosti Suisseporc, vyslovil politování nad nepružným postupem Evropské unie, která tímto postojem prakticky eliminuje ekologicky smysluplné zkrmování odpadních produktů. Jak se bude situace dále vyvíjet je otázkou otevřenou. Nejprve by se měl Spolkový veterinární úřad se sídlem v Bernu s příslušnými experty z EU sjednotit na přijetí přechodné úpravy této problematiky, která by byla v platnosti až do 1. července roku 2011.
Verfütterungs-Verbot von Speiseresten
SUS, 2009, č. 2, s. 8
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



