Zemědělci by měli v r.1998 získat od státu dotace okolo 10 mld.

Právo - 29.9.1997

Zemedelci by meli v roce 1998 získat od státu na dotacích okolo 10 miliard

Celkový objem zemedelských dotací pro rok 1998 by se podle vládou schváleného návrhu rozpoctu mel pohybovat v rozmezí od 9,5 do 10,5 miliardy Kc. Lze tak usuzovat z pátecního výroku ministra zemedelství Josefa Luxe, podle nejž se dotace mezirocne zvýší o 2,5 miliardy.

Pro letošek objem dotací ve výši 8,01 mld. Kc cinil mezirocne zvýšení o 20 %. Po dvojím "balíckovském" škrtání se však dotace scvrkly na 6,9 mld. Kc. Pokud budou stoprocentne vycerpány, skutecné zvýšení proti roku 1996 bude pouze petiprocentní.

Právu se zatím nepodarilo zjistit, zda výše dotací pro rok 1998 vychází ze stavu pred ci až po vládních balíccích. Námestek ministra zemedelství Václav Slavícek to odmítl sdelit s tím, že rozpocet resortu i rozdelení dotací mezi jednotlivé tituly budou teprve predmetem jednání.

Dá se proto predpokládat, že i pro príští rok bude dotacní politika MZe poznamenána velkým pnutím a urcitými improvizacemi. Základní rozdelení na dotace prímé (mj. na obnovu vinic a chmelnic, na zlepšování genetického potenciálu zvírat a rostlin, na podporu chovu krav masného a snad i mlécného typu, príspevky vcelarum apod.) a neprímé, poskytované v podobe dotací úroku z bankovních úveru poskytovaných prostrednictvím podpurného a garancního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), zrejme zustane zachováno.

Z prímých dotací by více penez melo smerovat do podhorských a horských oblastí. Již na jare totiž prišel ministr Lux s ambiciózním návrhem podpory mimoprodukcních funkcí zemedelství v techto oblastech. Tento program má být klícovým provádecím predpisem k nedávno prijatému zákonu o zemedelství. Pocítá s odstupnovanou podporou príjmu zemedelcu na 47 % výmery zemedelské pudy a s výdaji ve výši 6 miliard Kc. Zatím ale není jisté, zda se tento program podarí rozjet již od zacátku príštího roku, vláda jej pred casem vrátila MZe k dopracování. Nejasná je i výše této podpory, nebot program byl sestaven ješte pred balícky a povodnemi. Nahradit by mel nekteré nynejší dotacní tituly, predevším dotace vyplácené na údržbu travních porostu. Na tento úcel bude letos vyplaceno 1,66 mld. Kc.

Posíleny by mely být i zdroje PGRLF, podle puvodních predstav ze 3 na 4 miliardy Kc. Nekteré z programu tohoto fondu musely být letos pro nedostatek penez pozastaveny. Prinejmenším stejná cástka jako v tomto roce (500 miliónu Kc) by mela být uvolnena na podporu exportu vybraných agrárních komodit. Agrární komora CR vznesla taktéž požadavek na posílení regulace trhu s mlékem, spadající do pusobnosti Státního fondu tržní regulace (SFTR), a to až o 1,5 mld. Kc.

Míra podpory ceského zemedelství i pres její deklarované zvýšení zustává z vyspelých evropských zemí nejnižší. Zatímco v CR ke každé stokorune zemedelské produkce stát prispívá zhruba 10 korunami (ekvivalent produkcních subvencí je 10 %), v EU míra této podpory v prumeru ciní 43 %, v obdivovaném Švýcarsku až 82 %. Ješte výraznejší rozdíly existují pri porovnání príspevku státu v prepoctu na pracovníka v zemedelství.

Stanislav Ptácník

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info