Zemědělci dostanou pravidelné dotace a mají šanci získat peníze i na stroje
15.06.2004 | Mladá fronta Dnes
Rolníci budou z bruselské pokladny dostávat jednak pravidelné dotace, jednak mají možnost čerpat peníze prostřednictvím projektů. Ministr zemědělství Jaroslav Palas prohlašuje, že zájem rolníků o dotace ze strukturálních fondů převýší nabídku. Rolníci podle něj dokázali dobře využít již předvstupní program Sapard, který byl přípravou na evropské fondy.
Podpory ze strukturálních fondů mohou farmáři čerpat v rámci programu rozvoje venkova a multifunkčního zemědělství.Jeho cílem je posílení konkurenceschopnosti českého zemědělství i lesnické výroby a rybářství. Měl by přispět k zachování životního prostředí a trvale udržitelného rozvoje venkova založeného na kombinaci udržitelného zemědělství a kvality zpracování produktů. Jde o celkové přizpůsobení českého zemědělství evropskému modelu. První kolo podávání žádostí se uzavřelo na konci května a bylo zaměřené hlavně na nákup strojů.Následně se otevře další kolo, v němž bude možno předkládat projekty na další části programu. Zprostředkujícím subjektem je Platební agentura. V českém zemědělství pracuje 170 tisíc lidí, to jsou jen tři procenta všech zaměstnanců.
ROZVOJ VENKOVA A MULTIFUNKČNÍ ZEMĚDĚLSTVÍ
Program podporuje zvyšování konkurenceschopnosti zemědělství, lesnictví a lepší zpracování zemědělských výrobků. Je z něj možné financovat rozvoj rybářství, lesního hospodářství a další odborné vzdělávání pracovníků v zemědělství a lesnictví.InformaceMinisterstvo pro místní rozvoj Staroměstské náměstí 6 110 15 Praha 1 telefon: 224 861 111 fax: 224 861 428 www. mmr. cz www. strukturalni- fondy. cz info@ strukturalni- fondy. cz
Další články v kategorii Podnikání
- Lékárny vydaly loni rekordní množství léčebného konopí (26.01.2026)
- Pálivá jídla dobývají svět, rostoucí poptávka mění stravovací návyky (26.01.2026)
- Ani loňský rok dlouhodobému propadu gastra nepomohl. Profitují kavárny (23.01.2026)
- Čistý zisk řetězce Kaufland v ČR stoupl v uplynulém účetním roce na 3,19 mld. Kč (23.01.2026)
- Restaurace a bary v Moskvě zavírají. Leden a únor pro ně budou testem přežití (22.01.2026)
- Češi se zbláznili z figurek Stranger Things. Skupují Kinder vajíčka a dělají z nich investici (22.01.2026)
- Pivovar Protivín v roce 2024 zdvojnásobil zisk, zvýšil i tržby (22.01.2026)
- Z Lesů ČR letos budeme chtít „jen“ 2,5 miliardy, říká ministr (21.01.2026)
- Kofola kupuje společnost Nobilis Tilia, která vyrábí čistě přírodní kosmetiku (21.01.2026)
- Břeclavské Fosfě v roce 2024 rostly po předchozím propadu tržby na 3,58 mld. Kč (20.01.2026)

Tweet



