Zemědělci se málo sdružují
22.06.2005 | Právo
Odbytová družstva se v českém zemědělství prosazují pomaleji než v jiných zemích EU. "Farmáři v jiných evropských zemích společně obchodují až 80 procent masa nebo mléka, v Česku se podíl přiblížil nejvýše 40 procentům. Na roztříštěnosti chovatelé tratí," řekl včera předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský na semináři ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Kvůli rozdrobenosti podle Jirovského vznikají větší potíže v odbytu i při zpeněžování produkce. Spotřebitelské ceny potravin v zemi se za posledních devět let zvýšily jen o desetinu, skoro nejméně ze všech evropských zemí. Méně stouply jen v Německu a v Litvě. Naopak v Polsku se zvedly o polovinu, v Maďarsku téměř o 90 procent.
Česká odbytová družstva obchodují nejvíce s mlékem, kde mají kolem 40 procent produkce. Masa se jejich prostřednictvím prodává asi 30 procent a asi 15 procent prodeje zajišťují u rostlinných produktů. Zemědělci se sdružili i při prodeji ovoce a zeleniny, na trhu ale nemají větší podíl. Nové družstvo Agroinvest, které vzniklo letos na jaře, potřebuje pěstitele alespoň s 30 procenty plochy řepky, aby mělo šanci získat státní podíl v severočeské Setuze. Zájem o členství je ale zatím nevelký.
Další články v kategorii Podnikání
- Zájem spotřebitelů o České cechovní normy roste. Na Makro Czech Gastro Festu o nich Potravinářská komora přesvědčila stovky návštěvníků (17.04.2026)
- Obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je nově Jan Krafka (17.04.2026)
- Čokoládovna Figaro přesouvá výrobu ze závodu v Trnavě do Česka (16.04.2026)
- Bernard učí středoškoláky čepovat pivo (15.04.2026)
- Výrobci potravin a řemeslníci na Českolipsku mohou soutěžit o výrobek roku (14.04.2026)
- Beermixy už nejsou jen letní osvěžení. Výrobci do nich přidávají funkční složky (10.04.2026)
- Džemy s příběhem. V Dobroládovně našli práci ženy před důchodem i syn s autismem (10.04.2026)
- Za „zelené baterie venkova“: Zemědělci a energetici volají po rozumném rozvoji bioplynových stanic (10.04.2026)
- Čokoládovna Steiner & Kovarik navýšila loni obrat o 35 mil. na 120 mil. Kč (10.04.2026)
- Brněnská pivnice měla zkažené potraviny. Kontrolou neprošlo maso i sýrové koule (09.04.2026)

Tweet



