Zemědělským učilištím hrozí krach
11.05.2001 | Zemské noviny
Zhruba sto dvacet zemědělských učilišť, která zřizuje ministerstvo zemědělství, má vážné finanční problémy. Chybí totiž 350 milionů korun na jejich provoz a 30 milionů na investice.
Kritická situace nyní panuje ve sto dvaceti zemědělských učilištích v zemi. Ministerstvo zemědělství, které jim přidělilo o 85 milionů korun méně než loni, totiž zřejmě zapomnělo na to, že se platy učitelů musely zvýšit. Učilištím tak chybí celkem 380 milionů korun. Zemědělská učiliště mají jen na mzdy a na zaplacení plynu, elektřiny a vody. "My nežijeme, ale živoříme. Situace je opravdu kritická, a pokud nedostaneme peníze, obávám se, že skončíme," řekl Václav Kolečko, ředitel Středního odborného učiliště zemědělského v Praze-Velké Chuchli, které je jediným zařízením, které vyučuje obor jezdec a ošetřovatel jezdeckých koní. "Nic nemůžeme opravovat ani udržovat, natož nějak modernizovat," řekl Kolečko. Problém s nedostatkem peněz v učilištích se táhne již od října loňského roku. Sdružení učňovských zařízení tehdy na celou záležitost upozornilo Institut výchovy a vzdělávání při ministerstvu zemědělství, který rozděluje peníze pro učiliště. Institut zase několikrát upozorňoval na situaci ministerstvo zemědělství. Nic se však nedělo. "Mysleli jsme nejdříve, že došlo k chybě na ministerstvu financí. Posléze nám však ministerstvo zemědělství oznámilo, že více peněz pro nás nemá," řekl Kolečko. Učiliště se v současné době obávají, že ministerstvo chce mít již čisté ruce a jen čeká, až učiliště přejdou pod kraje. Minimální ztráta, kterou učiliště budou mít a se kterou také přejdou pod kraje, dosáhne 150 milionů korun. "Zemědělská učiliště nejsou schopná z peněz, které dostala, provoz zaplatit. Propad je tam skutečně obrovský. Buď nebudou moci zajistit kvalitní výuku, nebo nebudou platit faktury. Pokud se situace nezmění, zemědělská učiliště nepřežijí tento rok," řekla náměstkyně ředitele Institutu výchovy a vzdělávání při ministerstvu zemědělství Jana Štindlová. "Chyba vznikla jednoznačně na ministerstvu zemědělství, které peníze na učiliště mělo. Ministr zemědělství dostal také loni sto šedesát milionů korun, které však nikdy učiliště neobdržela," řekl poslanec a člen zemědělského výboru Miloslav Kučera ml. (ODS). "Ministerstvo zemědělství nemá větší finanční prostředky pro učňovská zařízení. Ze státního rozpočtu dostalo ministerstvo zemědělství o 932 milionů korun méně než v loňském roce," řekl tiskový tajemník ministerstva zemědělství Hugo Roldan.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



