Zisk Budvaru loni činil 267 milionů
26.04.2007 | iHNed.cz
Budějovický Budvar, poslední pivovar v majetku státu, loni zvýšil hrubý zisk o 15 procent na 267,2 milionu korun. Zároveň rostl i výstav, sládci loni vyrobili 1,152 milionu hektolitrů piva, což je meziročně o pět procent více. Stojí za tím zejména úspěšný export. Zatímco doma podnik zaznamenal nárůst jen o 3,3 procenta, do zahraničí vyvezl 555.000 hektolitrů svého piva, meziročně o osm procent více. Byl to nejvyšší export během 112 let existence pivovaru, uvedl ředitel Budvaru Jiří Boček.
"Za největší úspěch osobně považuji meziroční nárůst našeho tuzemského prodeje o 3,3 procenta, který je téměř dvojnásobný oproti růstu domácího trhu. Výborně si vedl tmavý ležák s meziročním zvýšením o 56 procent a také nealkoholické pivo, kterého jsme prodali o 43 procent více. Pozitivní vývoj pokračuje i v letošním roce," uvedl Boček.
Na růstu vývozu se nejvíce podílely tradiční země, jako je Německo, kde prodej ležáku vzrostl o pět procent na 189.000 hektolitrů, dále Británie s jedenáctiprocentním růstem a Slovensko, kam Budvar loni vyvezl o desetinu piva více. V Rakousku se export zvýšil o 13 procent, naopak v Rusku klesl o pět procent.
Velké investice
Tržby podniku loni vzrostly o dvě procenta na zhruba dvě miliardy korun. Pivovar do rozvoje investoval přes čtvrt miliardy korun, z toho 67 milionů stála výměna části balící linky. Za 57 milionů korun Budvar nakoupil nové přepravky a 16 milionů vložil do úpravy pastérů. "Investice směřují hlavně do zefektivnění výroby, dále podpory prodeje, což bylo loni 45 milionů korun, a také do úspor energií, jejichž cena rok od roku stoupá," řekl Boček. Za posledních 16 let investoval Budvar do modernizace a rozvoje asi tři miliardy korun.
Budějovický Budvar je po Plzeňském Prazdroji a Staropramenu třetím největším pivovarem v České republice a zároveň třetím největším domácím exportérem piva. Zaujímá bezmála šestnáctiprocentní podíl na exportu piva z ČR a je druhým největším vývozcem ležáku. Své produkty dodává do více než 50 zemí světa.
Další články v kategorii Podnikání
- Semix rozšiřuje výrobu: 65 milionů do fermentace (02.04.2026)
- Liberecký kraj spustil on-line tržiště s nabídkou potravin od lokálních výrobců (02.04.2026)
- Prague Bar Show 2026: Rekordní ročník pro největší B2B nápojovou platformu ve střední Evropě (02.04.2026)
- Zmizelo 400 tisíc čokolád KitKat. Zloději ukradli auto, jež je převáželo (30.03.2026)
- Rostoucí náklady na energie a dopravu: jak aktuální situace ovlivňuje pekárny (30.03.2026)
- Nealko pivo či limča bez cukru? Od firem nutnost i chytrý tah, vysvětlil expert (30.03.2026)
- Rybářství Třeboň zahájilo provoz automatu na čerstvé ryby v Třeboni (28.03.2026)
- Dubajské čokoládě odzvonilo. Je tu nový hit, teď frčí žvýkací kuličky (27.03.2026)
- Nejmodernější pila v ČR zahájila provoz v Olomučanech (26.03.2026)
- Heineken sníží objem piva uvařeného ve Velkém Březně nedaleko Ústí nad Labem (26.03.2026)

Tweet



