Způsob vyšetření zvěře ČR měnit nebude
11.05.2001 | Agris
Při manipulaci se zvěří určenou pro export do zemí Evropské unie (EU) požadují inspektoři EU po České republice veterinární vyšetření, která v praxi sami členské státy Unie neuplatňují. Agris o tom dnes informoval tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben na základě poznatků pracovníků odboru hygieny SVS, kteří se o tom přesvědčili při nedávné návštěvě některých zemí EU.
"Inspektoři Evropské komise požadovali, aby tělo zvěře spolu s poživatelnými vnitřními orgány srstnaté spárkaté zvěře (tzv. "lovecké právo") bylo předloženo k veterinárnímu vyšetření ve zvěřinových závodech schválených pro export do zemí EU. Tedy přepravu uloveného kusu spolu s loveckým právem do exportních závodů. Naše stanovisko však bylo, aby veterinární inspektor vyšetřil ulovený kus celý, tj. spolu s loveckým právem na sběrném místě zvěřiny, schváleném příslušnou okresní veterinární správou a poté bylo tělo zvěře dopraveno do závodu pro export zvěřiny do zemí EU již bez těchto orgánů. Výsledek tohoto vyšetření a posouzení zvěřiny je vyjádřeno na veterinárním osvědčení, které tělo zvěře doprovází do zvěřinového závodu. Podmínkou však zůstává, v souladu s legislativou EU, že ulovená zvěř musí být dopravena do sběrného místa nebo přímo do závodu na zpracování zvěře (v tomto případě spolu s loveckým právem) do 12 hodin po ulovení," popsal situaci Duben.
S praxí v některých zemích EU se měli příležitost podle Dubna seznámit pracovníci SVS Jiří Drápal a Eduard Slanec. "Ti navštívili Německo a Rakousko a přesvědčili se, že zde není praktikováno to, co po nás požadovali inspektoři EU," zdůraznil Duben.
SVS se podle jeho slov v Bruselu opakovaně dotazovala, jakým způsobem postupovat, do dneška ale nedostala odpověď. Ústřední ředitel SVS Josef Holejšovský přitom o našem způsobu veterinárního dozoru nad zdravotní nezávadností zvěřiny hovořil v Bruselu minulý měsíc s ředitelem úřadu pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise Robertem Colemanem. "Zatímco příslušní úředníci v Bruselu nedokázali nalézt odpověď od loňského srpna dodnes, bylo generálnímu řediteli Colemanovi okamžitě jasné, že je nesmysl, aby dva úřední veterináři posuzovali totéž. Coleman proto ujistil ústředního ředitele SVS o tom, že považuje za zbytečné, aby ulovené zvíře posuzoval jeden veterinář ve sběrném místě a to samé vzápětí posuzoval druhý ve zvěřinovém závodě," konstatoval Duben.
SVS proto rozhodla, že ČR bude při veterinárním vyšetření zvěře i nadále postupovat dosavadním způsobem, který přes opakované dotazy v Bruselu nebyl zpochybněn. Rozhodnutí je přitom podle Dubna důležité z toho důvodu, že se blíží lovecká sezóna a je nutné zaujmout jasné stanovisko, podle kterého bude státní veterinární dozor fungovat.
Další články v kategorii Podnikání
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)

Tweet



