Agrární prvovýroba není schopna odolávat dotacím komodit z EU

PRAHA 30.ríjna (CTK) - Za likvidaci ceského zemedelství, predevším ohrožení existence tuzemského chovu prasat, oznacují dotované dovozy ze zemí Evropské unie predstavitelé zemedelských podniku oslovení zpravodaji CTK v dnešní ankete. Dotovaný dovoz má podle nich dopad hlavne na ceny, které jsou už nyní pod úrovní výrobních nákladu. Navíc ceská jatka, která nyní ze zemí EU nakupují veprové za 25 korun za kilogram, už zemedelcum dávají na srozumenou, že i oni budou muset své ceny snížit na tuto úroven.

Naopak zpracovatelské podniky se dovozy z EU ješte necítí ohroženy, pripouštejí však, že by levné dodávky ze státu EU na východní trhy mohly zpomalit vývoz tuzemských podniku tímto smerem.

Podle názoru predsedy ZD Sedlec v okrese Breclav Jana Hajdy není prvovýroba schopna odolávat cenám, které ji nutí prodávat hluboko pod úroven výrobních nákladu. "Specializované podniky nevydrží bez radikální zmeny déle než ctyri až pet mesícu," rekl CTK.

Také Ludek Morava ze spolecnosti Integraz v Záhorcí na Litomericku, která mesícne dodává zpracovatelum 650 kusu prasat, uvedl, že odbytové ceny nyní už nepokryjí ani výrobní náklady. Ješte zhruba pred 14 dny prodávali producenti ze Záhorcí prasata za 38 až 39 korun za kilogram živé váhy, behem jediného týdne však cena klesla na 30 korun nebo i níž, pricemž výrobní cena se pohybuje kolem 33 Kc/kg. Levné dovozy pricházejí práve v dobe, kdy dodávky pro predvánocní trh vždy producentum veprového masa vydelaly na "prežití" po zbývající, vetší cást roku, uvedl Morava.

Nejvetší producent veprového masa na Plzensku a.s. Vysoká prodelá v soucasné dobe pri prodeji sto tun prasat milión korun. Ješte v zárí firma utržila za kilogram prasete v živé hmotnosti 36-38 korun, v soucasné dobe je cena nižší o deset korun. Výrobní náklady na kilogram masa v živém se pohybují kolem 35 korun, upresnil Tirman.

Dovoz mléka a veprového masa z Evropské unie považuje za nejakutnejší problém i reditel a.s. Zemedelský podnik Otice Oldrich Planka. Rešení vidí nejen v omezení dovozu, ale hlavne ve vypracování celostátní koncepce rozvoje sektoru. V dovozu by se pak podle nej bylo dobré orientovat na speciální produkci.

Prakticky na úroven nákladu muselo snížit prodejní ceny veprového masa také Zemedelské družstvo Hlavnice. Podle ekonomky družstva Marty Gorusové je problém treba rešit omezením dovozu nebo vytvorením možností pro export.

"Trh s veprovým masem se levnými dovozy z Evropské unie zhroutil," rekl CTK reditel a.s. Jave Velké Nemcice Josef Hrouzek. Vzhledem k naplnené kapacite jatek, skladu i mrazíren importem nevidí Hrouzek zlepšení situace minimálne do konce prvního ctvrtletí príštího roku.

Naopak nejvetší ovocnárský podnik na Kladensku Ekofrukt Slaný se zatím necítí být ohrožen dovozy jablek z Evropské unie, nebot, jak CTK rekl vedoucí odbytu Josef Renner, je pri srovnatelné kvalite schopen konkurovat cenou zhruba o dve koruny nižší než u dovozu. Spolecnosti však mohou nastat problémy v zimních mesících, kdy se do ceny promítnou skladovací náklady a cena se tak vyrovná.

Ohrožení dotovanými potravinami dováženými ze zemí EU dosud príliš nepocituje nejvetší ceský výrobce paštik a hotových jídel a.s. HAMÉ Babice. Podle reditelky marketingu Marcely Mitáckové muže nastat problém na východních trzích, kam státy EU také konzervárenské zboží vyvážejí. "To by mohlo znacne ovlivnit opetovné rozjetí exportu do techto teritorií a zpomalit náš vývoz smerem na východ," uvedla Mitácková.

Spíše celne nechránené dovozy finálních výrobku ze zemí Evropské unie a jejich prodej za dumpingové ceny by mohly ohrozit nejvetšího ceského producenta kecupu a rajského protlaku s.r.o. Otma-Sloko Uherské Hradište a výrobce sterilované zeleniny, paštik a hotových jídel s.r.o. Otma-Slovácká Fruta Kunovice, uvedl reditel marketingu Miroslav Manásek.

"Jsme zpracovatelé, takže soucasné dovozy dotovaných potravin z EU nás zatím prímo neohrožují. Vláda by ale mela více delat pro ochranu domácího trhu, napríklad zavést vetší cla," dodal reditel.

Cukrovar Hrušovany nad Jevišovkou (okres Znojmo) neohrožují dovozy z Evropské unie, ale spíše z Polska a Slovenské republiky. Ochranná cla na cukr na úrovni 63 procent jsou v dusledku znacne nízkých svetových cen cukru nedostatecná, míní generální reditel cukrovaru Stanislav Tobola.

red do bm

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info