Akce "Školní mléko" zatím existuje jen na papíře
24.09.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 24.9.1999
Akce "Školní mléko" zatím existuje jen na papíře
Jihovýchodní Morava - Akce "Školní mléko", s níž před začátkem školního roku vyrukovali zástupci ministerstva školství, funguje stále pouze jen na papíře. V regionu zatím neexistuje škola, která by dětem dvakrát týdně prodávala státem dotované mléko. Rodiče žáků prvních a druhých tříd zatím pročítají informační letáky, které jim zaslali ředitelé škol. Ti zjišťují, zda je o akci školní mléko zájem. Smlouvu s pražskou firmou Laktea, která má mléko školám dodávat, si každý ředitel uzavírá sám. "V jakém termínu akce na jednotlivých školách začne, zatím nevíme. Teprve musíme udělat průzkum," poznamenal ředitel Školského úřadu v Uherském Hradišti Bohumil Jandásek. A co na celou akci říkají zástupci škol? Na některých kroměřížských školách nejsou zvlášť nadšeni tím, že má mléko dodávat právě Laktea. S dodávkami od této firmy mají totiž špatné zkušenosti. "Laktea nám už mléko jednou dodávala. Mnohdy bylo nekvalitní i zkažené. Nyní si to ohlídáme, na kvalitu bude dohlížet prodavačka, matka jednoho z našich žáků," řekl ředitel kroměřížské základní školy Oskol Miloslav Zrna. Dodal, že smlouva už je podepsána, zatím však žáci mléko nedostávají. Mléko neprodávají ani na první základní škole ve Zlíně. Její ředitel František Hnízdil říká, že zatím sondují zájem v rodinách. "Dosavadní ohlasy jsou kladné. Rodiče si mléko pro děti přejí, a tak počítáme, že v říjnu začneme s prodejem," potvrdil Hnízdil. Pravidelné mléčné svačinky, na které bude stát školákům přispívat třemi korunami, vítají také odborníci přes výživu. "Propagovali jsem to už dávno, na přesnídávku je mléko nejlepší. Většina dětí totiž vůbec ráno nesnídá. Já bych to svému dítěti rozhodně zaplatila," doporučuje mléčné výrobky Eva Báčová ze zlínské poradny zdraví. Akci je nakloněna i okresní hygienička Jarmila Číhalová z Kroměříže. "Je to rozhodně dobrá věc. Spotřeba mléka je v zemi ve srovnání se světem velmi malá. Mléko je pro děti velmi dobré hlavně z hlediska výživy, ale i pro obsah vápníku a vitamínů," tvrdí Číhalová, která s kritickými názory nesouhlasí. "Každá doba si hledá svou čarodějnici. Nyní všichni hledají chyby na mléku," soudí.
SVĚTLANA ŽAKOVÁ, KAREL TOMAN
Další články v kategorii Potravinářství
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)
- Analýza: Mezi surovinami na grilování letos podražila zelenina či hovězí burger (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)

Tweet



