Archiv vín pod chrámem se na jeden den otevřel
21.11.2005 | Mladá fronta Dnes
Na sto padesát milovníků vína sestoupilo v sobotu do sklepa přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Po třiačtyřiceti schodech se dostali do podzemního archivu Českého vinařství Chrámce, aby tam ochutnali víno. "Archiv otevíráme jednou v roce. Letos si například návštěvníci nejvíce pochvalovali Rulandské modré, pozdní sběr ročníku 1999," říká Kateřina Kafková, dcera mosteckého vinaře Ivana Váni a jedna z majitelek vinařství. Lahve s tímto vínem jsou uloženy v boxu číslo dvacet sedm.
Sklepení pod kostelem mají ideální podmínky - po celý rok stálou teplotu 12 stupňů a relativně stálou vlhkost.
"Vína tu leží minimálně tři roky. Jednou za půl roku je chodíme kontrolovat - vždy od každého druhu ochutnáme," uvedla Kafková.
Také kastelánka děkanského kostela podotýká, že archiv vín je pro kostel ideální využití. "Hledali jsme někoho, komu nevadí vlhkost a nepotřebuje tu být denně. Právě vinný sklep je vyhovující," vysvětlila již dříve kastelánka Ludmila Klimplová.
Ve sklepení pod unikátním děkanským chrámem jsou i vína určená pro bohoslužby. Používají se jak pro římsko-katolickou, tak pravoslavnou liturgii. Jedinou výjimkou je košer víno pro židovskou obec, které se vyrábí podle speciálních předpisů. To se totiž skladovat pod přesunutým kostelem nesmí.
Archiv vín leží přímo pod chrámovou lodí. Sedmdesát metrů dlouhé sklepení je rozděleno bílými stěnami, v nichž jsou umístěny kóje na víno.
Příště sem vinaři pustí veřejnost zase až na podzim příštího roku.
Další články v kategorii Potravinářství
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Státní veterinární správa začala ode dneška kontrolovat prodeje živých kaprů (19.12.2025)
- Zdražování kávy nekončí. Zákazníci mění návyky, volí levnější varianty (19.12.2025)
- Drahé vánoční kolekce už zlevňují (18.12.2025)
- Průzkum: Obliba kapra na Štědrý den klesá, roste obliba umělých stromků (18.12.2025)
- Čína po ukončení vyšetřování snížila cla na dovoz vepřového z EU (18.12.2025)
- Většina vinných klobás před Vánoci neprošla testem: Málo masa, příliš soli (17.12.2025)
- Pekárna Hruška zahájila v Ostravě provoz chlebové linky téměř za 50 milionů Kč (17.12.2025)
- Pivo, auta a losos. Británie podepsala s Jižní Koreou obchodní dohodu (17.12.2025)
- Mlékárně Net Plasy loni vzrostly tržby, zisk však podniku z Bystřice p. H. klesl (17.12.2025)

Tweet



