Bezlepkové pečivo je pro mnohé zákazníky nedosažitelné

V posledních měsících v Česku skokově vzrostly ceny potravin. Dražší je mouka, cukr, olej i vejce. To vše se samozřejmě odráží i na cenách pečiva, a to od svátečních koláčů až po obyčejný chléb. Problém mají pekárny i jejich zákazníci, kteří se museli značně uskromnit v nákupech.

Bezlepkové pečivo bylo samozřejmě vždycky dražší. Zákazníci s celiakií za potraviny měsíčně zaplatili zhruba o tři tisíce korun víc, než běžný spotřebitel. Nyní je však pro mnohé lidi se speciální dietou pečivo nedosažitelné.  A není jich málo. V Česku se jedná asi o 100 tisíc osob. I pro ně jsou rohlíky a chléb základními potravinami a běžné pečivo jednoduše jíst nemohou. Navíc slevy na bezlepkovém pečivu se téměř nevidí.

Na kolik přijde bezlepkové pečivo?

Pokud je nyní pečivo drahé i pro běžné zákazníky, co mají potom říkat ti, kteří ze zdravotních důvodů potřebují již i tak nákladné bezlepkové pečivo? Ano, obyčejný rohlík teď možná přijde na čtyři koruny, ale ten bezlepkový je třikrát až čtyřikrát dražší.

A co ušetřit napečením voňavých dobrot doma, říkate si? Potom si na bezlepkovou mouku připravte přes 100 korun. I když si tedy doma upečete obyčejný chléb, vyjde vás 250 gramů na 55 korun. Ještě před pár měsíci se přitom cena bezlepkové mouky pohybovala okolo 80 korun.

Pomoc zdravotních pojišťoven je nedostatečná

Přestože dieta je pro celiaky jediným řešením, zdravotní pojišťovny na ni nepřispívají. Některé možná nabízí příspěvky na bezlepkové potraviny, avšak jde o částky, které nejsou plošné ani jednotné a jejich získání vyžaduje střádání účtenek a opakované podávání žádostí. Nějaká minimální pomoc tedy existuje, je však naprosto nedostatečná.

Mnozí zákaznící si tedy o bezlepkovém pečivu mohou nechat jen zdát.

Zaujal vás článek?   

Autor: redakce

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info