Brusel chce co nejdříve stabilizovat trh s mlékem
23.07.2009 | Euro
Evropská komise hodlá i nadále podporovat producenty mléka a stabilizovat trh s mlékem a mléčnými výrobky. „Musíme učinit vše, co je v našich silách, abychom pomohli producentům mléka, kteří se potýkají s dramatickým propadem cen,“ uvedla komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová-Boëlová.
„Ke stabilizaci trhu využijeme veškerá opatření, která máme k dispozici. Jak však jasně uvedla Evropská rada, nebudeme rušit naši politiku postupného a ohleduplného ukončení kvót. Zpochybňováním tohoto postoje by jenom vznikla nejistota a situaci by to beztak nepomohlo,“ dodala Fischerová-Boëlová.
Komise tak povolí předčasnou úhradu přímých plateb zemědělcům a rovněž zahájila nové kolo programů na podporu mléka a mléčných výrobků. Další opatření zahrnují uvalení dávek na producenty překračující kvóty, kterými se má financovat dobrovolné upuštění od produkce mléka, jakož i rozšíření dočasného krizového rámce pro státní podporu na zemědělce.
Členské státy mají rovněž možnost přerozdělit podporu odvětví mléka a mléčných výrobků podle loňské dohody o kontrole stavu společné zemědělské politiky a řada možností na pomoc producentům mléka se podle komise nabízí v politice rozvoje venkova. Nadto komise stále zkoumá postupy, jež by mohly narušovat hospodářskou soutěž v řetězci zásobování potravinami.
Další články v kategorii Potravinářství
- Džemy s příběhem. Dobroládovna mění ovoce na příležitost (28.04.2026)
- Pivovarníci chtějí snížit DPH na čepované pivo a zařadit sektor mezi strategické (28.04.2026)
- Takový propad Česko ještě nezažilo. Češi vypili nejméně piva v dějinách (28.04.2026)
- Ceny kakaa šly prudce dolů. Na levnější čokoládu si ale lidé ještě počkají (28.04.2026)
- Češi chtějí kvalitní tuzemské potraviny a klidně si za ně připlatí, ukázal průzkum (27.04.2026)
- Madeta je největší česká mlékárna, navazuje na táborské družstvo (27.04.2026)
- Pizza za padesát korun, víno za třináct. Tyto japonské restaurace od 70. let nezdražily (27.04.2026)
- V jarní Sbírce potravin lidé darovali 623 tun zboží, meziročně o 105 tun více (27.04.2026)
- PepsiCo jde proti proudu. V nelítostném prostředí její model není snadné napodobit (27.04.2026)
- Všechny kojenecké výživy Nestlé dostupné na trhu jsou bezpečné, uvedla firma (24.04.2026)

Tweet



