Budvar uspěl v Portugalsku ve sporu s Anheuser-Busch
20.02.2001 | Hospodářské noviny
Budvar uspel v Portugalsku ve sporu s Anheuser-Busch
Portugalský Nejvyšší soud nepripustil v minulých dnech ve známkoprávním sporu dovolání
amerického pivovaru Anheuser-Busch (AB) a Budejovický Budvar tak dosáhl po peti letech soudních prí dalšího úspechu. Rozhodnutí soudu, jímž byla v této zemi AB odeprena ochranná známka Budweiser, je definitivní, informoval Václav Pavelka z agentury Exmise, která Budvar mediálne zastupuje.
Výsledek sporu podle neho príznive ovlivnila bilaterální dohoda o ochrane zemepisného oznacení, která platí mezi CR a Portugalskem. "Na základe ní je chráneno jméno a místopisné
oznacení Budweiser Bier, které není možné používat pro jiné, než originální pivo pocházející z Ceských Budejovic," dodal Pavelka. Výkonný reditel Anheuser-Busch International Stephen J.
Burrows v prohlášení uvedl, že soud v Portugalsku sice zamítl nárok AB na znacku Budweiser, potvrdil však právo amerického pivovaru na znacku Bud. AB si podle neho znacky Bud a Budweiser v Portugalsku zaregistroval v roce 1995.
"Výrokem Nejvyššího soudu ohledne znacky Budweiser jsme znacne zklamáni, ale teší nás jeho kladné rozhodnutí týkající se naší další duležité znacky Bud. Potvrzení našeho práva na znacku
Bud v Portugalsku prispívá k jejímu rustu a zarucuje spolecnosti AB dobrou pozici na místním trhu," zduraznil Burrows. Predstavitelé ceskobudejovického pivovaru predpokládají, že
Budejovický Budvar najde na portugalském trhu radu príznivcu nejen mezi zahranicními turisty, mezi nimiž dominují Nemci.
Ukoncení sporu umožní Budvaru dokoncit v Portugalsku registraci jeho obchodní známky, což mu otevre nové možnosti pro export. Budejovický Budvar má zaregistrováno na 360 ochranných známek ve více než 70 zemích sveta. S americkou spolecností AB vede nyní 40 soudních sporu a více než 40 správních rízení. V poslední dobe uspel Budejovický Budvar i ve Velké Británii, Švýcarsku, Finsku,Recku a v pobaltských zemích.
Další články v kategorii Potravinářství
- Francie uvolnila pravidla pro výrobu sýrů. Krávy se kvůli suchu nemají na čem pást (28.08.2026)
- Skupina Kofola získává podíl 52 procent v české síti kaváren Cokafe (28.08.2026)
- Vinařství Ludwig zbytky po vylisování hroznů nezaorává, vyrábí oceněnou moučku (28.08.2026)
- Podpora lokálních zemědělců opravdu není trestem pro velké podniky, jak tvrdí jejich zástupci (27.08.2026)
- Prazdroj zdraží od 1. října čepované pivo a část balených piv průměrně o 2,6 pct (27.08.2026)
- Na Znojemské historické vinobraní letos vyjede speciální vlak z Prahy (27.08.2026)
- Budvar a kraj mají úzké vztahy, řekl Šebestyán ke jmenování Kuby do dozorčí rady (27.08.2026)
- První pololetí 2026 v českém pekařství: Události, které stojí za pozornost (27.08.2026)
- Nová aplikace pomůže nevidomým a slabozrakým odhalit zkažené potraviny (27.08.2026)
- Varování spotřebitelům: Pyrrolizidinové alkaloidy v dětských bylinných čajích (26.08.2026)

Tweet



