Čas bouřlivého vína přichází

Sezona burčáku je po roce opět za dveřmi. Lidé ho pijí kvůli jeho chuti, údajným léčivým účinkům nebo jen proto, že je levný. Při dopravě či špatném ošetření se však jeho kvalita rychle zhoršuje.

Burčák se začne objevovat v prodeji v tržnicích a na stáncích už záhy. Na pražských Vinohradech se již dokonce v jedné vinotéce prodává. "Máme ho už pár dní a je z vinic v Grébovce, které v restituci získal Petr Rychtařík," říká mladý prodavač s tím, že stálí štamgasti nápoj už bouřlivě přivítali. Podle něj už dávno neplatí, že je to nápoj starců, ale pijí jej všechny generace. Částečně prokvašený hroznový mošt se může v obchodní síti objevovat již od 15. srpna. Hlavní burčáková sezona je však teprve přede dveřmi. Oblíbený burčák, někde nazývaný také bouřlivé víno, se často stává kvůli svým vlastnostem předmětem nejrůznějších podvůdků ze strany vinařů a prodejců. Ti hřeší na to, že lidé hlavně ve městech vypijí vše, co kvalitní nápoj často připomíná jen zdálky.

Za prohřešky vysoké pokuty

Proto se na burčákovou sezonu chystají i inspektoři České zemědělské a potravinářské inspekce v Brně. Podle mluvčí inspekce Daniely Kolejkové je burčák jako nápoj nestabilní a jeho prodej v požadované přiměřené kvalitě je problematický. "I když není u nápoje stanovena jakost, lze zjišťovat obsah alkoholu nebo ředění vodou," řekla. Podle ní inspektoři při loňských kontrolách zachytili mnoho způsobů šizení zákazníků. Nachytali třeba několik prodejců při ředění nápoje vodou, objevili nápoj vyráběný z jablečného moštu či jiných ovocných šťáv. Pár povedených vinařů vyrábělo burčák z matoliny, což jsou zbytky po lisování čerstvých vinných hroznů. Kontroly budou letos ještě přísnější, protože inspektoři dostali podle novely zákona o vinohradnictví a vinařství možnost udělovat pokuty, což loni ještě nebylo možné. Za klamání spotřebitele může inspekce uložit v horní hranici pokutu až tři miliony korun, sankce na stáncích se pohybují v desetitisících. Každý prodejce musí mít obchodní jméno a doklady o původu zboží.

Vinařské špičky burčák zavrhují

Inspektoři prodeji burčáku bránit nebudou, jen zkontrolují kvalitu. Doporučují jediné. "Pokud chce někdo burčák opravdu kvalitní, ať kupuje raději přímo u výrobce," doplnila Kolejková. Pravověrní vinaři, kteří dodávají nejkvalitnější vína, burčák vůbec neprodávají. "Kvalitního vinného moštu by bylo škoda a je lépe víno dokvasit," řekl Josef Čačík, předseda zemědělské obchodní společnosti Patria Kobylí. Stejného názoru je i Stanislav Škaredský, ředitel Družstevních vinných sklepů Hodonín. "Prodej burčáku bych zakázal. To, co se za něj mnohdy vydává, je trestuhodné," poznamenal. Jeho milovníci však tvrdí, je to velmi zdravý nápoj a mělo by se jej v sezoně vypít tolik, kolik má člověk krve v těle. "Dospělý člověk má 3,5-4,5 litru krve," uvedl Miloš Broďák, primář oddělení urologie z chrudimské nemocnice, "tolik burčáku vypít naráz ale rozhodně nedoporučuji. "

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info