Cena vodky zasáhla do ruské volební kampaně
18.02.2000 | Zemské noviny
ZN 18.2.2000
Cena vodky zasáhla do ruské volební kampaně
Moskva - Vodka opět hýbe ruskou politikou. Oznámené zvýšení cen tohoto nápoje vyvolalo rozruch. Zasáhlo i do kampaně před prezidentskými volbami plánovanými na 26. března. Situace se neuklidnila ani poté, co úřadující prezident a premiér Vladimir Putin ujistil, že se zvýšení nechystá. »Rozruch kolem zvýšení ceny nebyl vyvolán uměle,« napsal včera list Komsomolskaja pravda. Ministerstvo ekonomiky prý schválilo dokument o nových cenách lihovin. Oběžník určený pro potřebu ministerstva však nezůstal tajný. Putin měl tedy podle listu pravdu, když mluvil o předvolebních úskocích svých rivalů. Jeden z Putinových soků Grigorij Javlinskij řekl, že vodku může před volbami zdražit jen člověk pohrdající názory občanů. Sám Putin si je prý vědom toho, že vodka je jednou ze silných zbraní ruské politiky. Proto nařídil ministrům, aby dohlédli na její nízké ceny.
Moskvané si odnášejí z obchodu lahve s vodkou. Nákupní horečka neustoupila ani poté, co úřadující prezident a premiér Vladimir Putin sliboval, že žádné zvýšení cen vodky se nechystá.
Foto ČTK/EPA
(ČTK)
Další články v kategorii Potravinářství
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)
- Analýza: Mezi surovinami na grilování letos podražila zelenina či hovězí burger (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)

Tweet



