Česká drůbež zprovoznila bez povolení velkodrůbežárnu
03.12.2003 | Lidové noviny
Česko-německá firma Česká drůbež zprovoznila v pondělí velkodrůbežárnu ve Velkém Malahově na Domažlicku. Stavba pro 210.000 slepic však není zkolaudovaná a nesplňuje pravidla pro chov drůbeže. Firmě tak hrozí pokuta až milion korun.
"To povolení jim zřejmě nevydám, neboť nesplňují evropské normy pro chov drůbeže," řekl Jan Krčma ze stavebního úřadu v Horšovském Týně. Do drůbežárny firma v minulých dvou dnech dopravila zhruba sto tisíc slepic.
K zahájení provozu vydal v úterý nesouhlasné stanovisko jeden z účastníků řízení - sdružení Děti Země. "Vyhláška říká, že klece musejí být vybaveny hnízdištěm s podlážkou pro slepice, a to Česká drůbež nezajistila. Nejde nám o nějaký postih té společnosti, ale především o nápravu," řekl zástupce sdružení Jan Rovenský.
Majitel České drůbeže Stefan Pohlmann však tvrdí, že firma se ničeho problematického nedopouští. "Máme všechna platná potřebná povolení. Vše je v pořádku," řekl Pohlmann.
Podle dřívějších informací chce investor s německým finančním zázemím v hale chovat 210.000 slepic s roční produkcí 63 milionů vajec, určených převážně na export. "Půjde o nejmodernější drůbežárnu ve střední Evropě," uvedl začátkem srpna jednatel České drůbeže Petr Červený. Oznámil tehdy rovněž, že farma bude vybavena klecemi, které mají snižovat utrpení zvířat a v EU budou povinné až v roce 2012.
Podle Lidových novin Červený tvrdí, že se firma dostala do střetu se zákonem nejen vlastní vinou; navézt slepice do nezkolaudované drůbežárny prý bylo nutností. "Uzavřeli jsme smlouvu s ekologickým sdružením Děti země, že stačí, když klece vyměníme do konce zkušebního provozu," uvedl v LN Červený. Sdružení ale požadovalo, aby klece byly v pořádku před spuštěním provozu. "Ty slepice jsme tam ale museli odvézt, jinak by musely do kafilerie," řekl Červený.
Další články v kategorii Potravinářství
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Zvěřina ze střediska na Mostecku táhne, zájem je o divočáka na guláš (22.12.2025)
- Peněženku moc nešetří, čas ale ano. Češi cukroví čím dál víc kupují (22.12.2025)
- Předvánoční víkend někteří věnují uzení masa (22.12.2025)

Tweet



