České pivo se bude vařit dál, i když pivovary koupí cizí konkure
24.09.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 24.9.1999
Ceské pivo se bude varit dál, i když pivovary koupí cizí konkurencní firma
Praha - Zacne se v Prazdroji a v Radegastu varit jiné než ceské pivo, až japonská Nomura oba pivovary v príštích týdnech prodá? Lidé, kterí se na trhu s pivem pohybují, tvrdí, že pivari se o tradicní znacky bát nemusí - plzenské i nošovické pivo má na tuzemském trhu príliš velký podíl na to, aby se jich kterýkoli investor vzdával, Plzen je navíc cenná svetová znacka. "Ceské pivo je unikát, rušit tradicní místní znacky by nedávalo smysl. Otázkou muže být Primus nebo nekteré druhy Radegastu, ale plzen nebo gambrinus urcite zustanou," míní Daniel Martinu ze spolecnosti Patria Finance, jež se analýzami pivního trhu zabývá. Ani šéf Prazdroje Vladimír Perina nemá o budoucnost plzenského piva strach. "Obavu z toho, že budeme varit jiné pivo, nemám, protože znacka Pillsner Urquell je to nejcennejší, co máme," ríká Perina. Podobne hovorí i o nošovickém Radegastu, který se s Prazdrojem nyní propojuje. Nomura totiž více než po roce dohadování získala od britského Bassu 33 procent akcií Radegastu a nyní v nem kontroluje pres devadesát procent, stejne jako v Prazdroji. Bass i Nomura pritom vcera potvrdily, že ve stredu podepsaly smlouvu, cili Japonci nyní zcela ovládají dve petiny ceského trhu. Také potenciální kupci obou pivovaru s tradicními znackami pocítají. "Po svete máme kolem 80 místních znacek. Respektujeme národní kulturu a zvyklosti. Kupujeme jen takové pivovary, jimž verí domácí trh," ríká napríklad Albert Holtzappel z ústredí holandského gigantu Heineken, považovaného za jednoho z favoritu souteže. Praxe ovšem ukazuje, že Heineken podporuje pouze vybrané znacky a nekteré nechá z trhu postupne zmizet. Napríklad na Slovensku, kde získal pred nekolika lety pivovar v Nitre, zachoval hlavní znacku Corgon a vedle ní prodává levnejší variantu piva Heineken - znacku Amstel. S príchodem nového majitele by však podle analytiku mohla skoncit cenová válka, kterou mezi sebou velcí domácí hráci vedli v dobe, kdy se bojovalo o rozdelení trhu. To by potom znamenalo vyšší ceny. "Velcí hráci se domluví, že nemá cenu držet ceny na hranici ziskovosti, a pujdou s cenami nahoru. Ale nikoli, jak nekdo tvrdí, na úroven obvyklou na Západe. Ocekával bych mírný nárust, podle ohlasu z pivovaru by stacilo zdražit o korunu nebo o 1,50," tvrdí Martinu. Podle Nomury má o pivovary zájem celkem deset investoru, kterí již podepsali predbežnou smlouvu. Krome Heinekenu se v této souvislosti spekuluje o americkém Anheuser Busch, jihoafrických SAB, rakouském Österreichische Brau Beteiligungs, dánském Carlsbergu nebo belgickém Interbrew.
(ciz, naj)
Další články v kategorii Potravinářství
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)
- Analýza: Mezi surovinami na grilování letos podražila zelenina či hovězí burger (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)

Tweet



