Česko je na předsednictví EU připraveno a má podporu
24.10.2008 | MZe ČR
Konference francouzského předsednictví o tradičních potravinách přinesla i otázku připravenosti nastupujícího předsednictví českého. Podle vyjádření ministra zemědělství a rybolovu Michela Barniera je Česko na svou úlohu dobře připraveno a ministr Gandalovič, kterého má možnost pracovně sledovat nejčastěji, má jeho důvěru. Druhý den konference „Tradiční potravinářské výrobky v Evropě: rozmanitost a bezpečnost potravin“ v pátek v Paříži slavnostně zahájili oba ministři společně s komisařkou EK pro zdraví Androulou Vassiliou.
Nedávné spekulace o připravenosti Česka na předsednictví, které navíc nemají reálný základ, dnes v Paříži rozhodně vyvrátil ministr Gandalovič: „V Evropské unii panují na různé problematiky různé názory jednotlivých členských států, principielně je to naprosto v pořádku, toto je základem demokracie. Ačkoliv názory České republiky mohou být někdy vnímány jako euroskeptické, na výkon předsednictví jsme dobře připraveni a dokážeme unii řídit profesionálně a ku prospěchu celého společenství.“
S tím souhlasí i ministr Barnier: „Ministr Gandalovič má můj plný respekt a jsem přesvědčen, že Česko pod jeho vedením předsednictví úspěšně zvládne.“ Ministr Barnier dále vyzdvihl výbornou spolupráci na politické i odborné úrovni a ocenil, že nadcházející české předsednictví bude pokračovat v tématech, která otevřelo FR PRES, jako politika kvality a budoucí podoba Společné zemědělské politiky po roce 2013.
Konference se účastní delegáti všech 27 členských států unie. Konference se zaměřuje na tři hlavní tématické bloky:
- význam tradičních potravin v Evropě – s důrazem na sociálně kulturní a ekonomický aspekt
- hodnocení rizika u tradičních potravin
- řízení rizika u tradičních potravin – tomuto panelu předsedá ČR
„Kvalita a bezpečnost potravin je jednou z klíčových priorit nadcházejícího českého předsednictví,“ řekl 1. náměstek ministra Ivo Hlaváč a oznámil dále záměr CZ PRES uspořádat v dubnu příštího roku konferenci na vysoké úrovni ke kvalitě potravin. „Hlavním tématem konference v Praze bude diskuse nad tak zvanou Zelenou knihou ke kvalitě potravin, kterou Evropská komise vydala v polovině října a jejímž cílem je revize stávajících komunitárních požadavků v oblasti kvality potravin.“
Další články v kategorii Potravinářství
- Všechny kojenecké výživy Nestlé dostupné na trhu jsou bezpečné, uvedla firma (24.04.2026)
- Značku Výrobek roku Libereckého kraje ponese dalších deset regionálních výrobků (24.04.2026)
- Zdražili a napsali k tomu sleva. Řetězce oprašují staré triky (24.04.2026)
- Značku Regionální potravina má v Plzeňském kraji dalších devět výrobků (24.04.2026)
- Státní veterinární správa zakazuje uvádět v ČR na trh více než 40 mléčných výživ pro kojence kvůli obsahu nebezpečného cereulidu (24.04.2026)
- V dalším kole potravinové sbírky lze pomoci i on-line (23.04.2026)
- Becherovka vstupuje na trh s tuzemáky. Posiluje v nejoblíbenější kategorii (23.04.2026)
- Třímilionovou pokutu za falšování vína pro Vinařství Ludwig potvrdil i NSS (23.04.2026)
- Analytici: Ceny hnojiv budou dále kolísat, ceny potravin to ovlivní s odstupem (22.04.2026)
- Otrávených balení s dětskou výživou od firmy HiPP by mohlo být podle médií až 12 (21.04.2026)

Tweet



