Cesta z krize má vést přes nové trhy

Cesta z krize má vést pres nové trhy

Jihoceské pivovary razantne snížily základní jmení a zároven schválily úpis nových akcií

Podnik verí, že má nejkritictejší období za sebou.Nekterí experti ale optimismus mírní.

Ceské Budejovice, 3.11. 2000

O plných 469,954 miliónu korun snížila vcera na mimorádné valné hromade své základní jmení akciová spolecnost Jihoceské pivovary Ceské Budejovice. Jmenovitá hodnota všech akcií tím klesla z tisíce na deset korun.

Duvodem tohoto razantního kroku byla úhrada ztráty z uplynulých úcetních období. Základní jmení firmy, v níž ze trí pivovaru strední velikosti zustal už pouze pivovar.Samson, je nyní 4,747 miliónu korun.

Akcionári zároven schválili jeho následné zvýšení na 19,747 miliónu Kc. To má posílit kapitálovou situaci podniku. Upisování nových akcií nad tuto cástku se podle usnesení hromady pripouští až do výše dvou set miliónu. Reditel pivovaru Samson Miroslava Leština soudí, že situace podniku se po zásadní restrukturalizaci nyní stabilizuje.

Spolecnost dál snižuje pocet pracovníku, zároven postupne vstupuje i na další zahranicní trhy jako je Francie, Recko, Itálie a nekteré postsovetské zeme a predpokládá, že výstav Samsonu by mohl do konce roku dosáhnout asi 230 tisíc hektolitru.

Nekterí experti ale soudí, že pivovar ješte nemá zcela vyhráno, protože bremeno minulých financních záteží a „kostlivcu“ ve skríni je obrovské.

„Bezesporu to byl bezpodmínecne nutný krok, ale osobne bych ješte nejásal,“ komentoval snížení základního jmení analytik, který si ale neprál být jmenován. Podle neho bude záležet na tom, kolik a jakých penez do firmy pritece.

„Potom, co se Jihoceské pivovary zbavily závodu v Protivíne a v Treboni, si na místním trhu vytvorily další konkurenci. To jejich pozici ztežuje. Pritom se ukazuje, že treba s prodejem Protivína se nemuselo chvátat, protože zájem o tento závod je i v zahranicí,“ dodal.

Podle Leštiny má majitel protivínského závodu cas na zaplacení 65 miliónu Kc do konce listopadu.

„Smlouva o prodeji Regentu Trebon se plní podle dohod,“ uvedl šéf Samsonu, ale kupní cástku opakovane odmítl sdelit.

Jihoceské pivovary, nekdejšího pátého nejvetšího producenta piva v zemi, do existencních problému a na pokraj konkursu stáhly chyby minulých vedení.

Šlo napríklad o neuvážené investice a špatnou obchodní politiku, vcetne distribucní smlouvy s Plzenským Prazdrojem a opakované výmeny managementu.

Nezanedbatelnou roli ale sehrála i složitá situace na trhu s pivem. Firma proto vloni vystavila jen 656 tisíc hl piva a pri mezirocním poklesu tržeb o 183 miliónu Kc na 512 miliónu korun vykázala ztrátu 285,206 miliónu korun. To bylo o témer 75 miliónu Kc více než predloni. V této dobe klesla i bilancní suma a pridaná hodnota, naopak cizí zdroje se zvýšily o 105 miliónu na 734,2 miliónu korun. V prosinci 1999 na podnik Bank AustriaCreditanstalt podala dokonce návrh na konkurs, který se podarilo odvrátit, když Jihoceské pivovary v breznu zažádaly okresní soud o ochrannou lhutu. Banka pak návrh stáhla a svou pohledávku zobchodovala.

Pres hrozivou kumulovanou ztrátu 490 miliónu Kc a záporný výrok auditorské spolecnosti s r. o. Bestaudit vedení podniku ale verí, že má nejkritictejší období za sebou.

(zdz)

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info