Čeští producenti budou moci rozšířit okruh minerálních vod

"Minerální voda nemůže být předmětem vlastnictví, tím se stane až poté, co ji někdo vyčerpá a třeba stočí do lahví," říká nový lázeňský zákon. V praxi to podle něj znamená, že pokud někdo dostane povolení k čerpání podzemní vody, nemá automaticky nárok na celé ložisko. Zákon zachovává přednostní právo vlastníka pozemku na povolení k čerpání vody.

Novou zákonnou normu, která upravuje podmínky pro hospodaření s minerálními vodami, schválila v závěru minulého týdne velkou většinou Poslanecká sněmovna poté, co jí byl vrácen Senátem. Zákon, jenž v dané oblasti slaďuje českou legislativu s evropským právem, pojem minerální voda nově definuje. Zatímco v západní Evropě je za ni považováno v podstatě všechno, co teče ze země a není nijak chemicky upravováno, v ČR se dosud jako minerálka chápe jen voda splňující určité požadavky na chemické složení. Podle nového zákona by tyto nároky měly i v ČR odpadnout, což má pomoci českým producentům minerálek. Ti jsou zatím v nevýhodě proti zahraničním firmám, které mohou jako balenou minerálku prodávat podstatně širší okruh vod než oni.

Přísná kritéria zůstanou podle zákona zachována pro případy, kdy chce někdo minerální vody využívat jako léčebného prostředku. V takovém případě bude muset její léčivost prokázat na Ministerstvu zdravotnictví expertiza, kterou si žadatel zaplatí. Senátní návrhy, které sněmovna odmítla, měly legislativní charakter a princip předlohy neměnily. Ve sněmovně však převážil názor, že zákon by ani nevylepšily.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info