Chovatelé krav a šéfové mlékáren upozorňují na krizi v odbytu ml
11.11.1998 | Právo
Právo 11.11.1998
Chovatelé krav a šéfové mlékáren upozornují na krizi v odbytu mléka
K bezodkladnému rešení situace v produkci, odbytu a zpracování mléka a k úprave zásad pro subvencní vývozy mlékárenských výrobku vyzvala komoditní rada Agrární komory (AK) CR na porade s chovateli dojnic a se zástupci mlékáren v Meríne na Ždársku.
Predseda komoditní rady AK pro mléko Jirí Zelenka v úterý Právu rekl, že se opet citelne snižují ceny placené zemedelcum za jatecný skot a mléko, klesá odbyt a hromadí se zásoby mlékárenských výrobku, a to presto, že stavy dobytka v CR se v prubehu transformacního období snížily na polovinu a základní stádo krav je již na hranici reprodukcní schopnosti potrebné pro výrobu hovezího masa.
Za príciny tohoto stavu považují komoditní rada AK, chovatelé i zástupci mlékáren rostoucí dovozy mléka a mlécných výrobku, a to i v dusledku zvyšování exportních subvencí EU. Doznat zmen by podle nich mela i platná pravidla subvencování vývozu sezónních prebytku mlékárenských výrobku ze strany Státního fondu tržní regulace (SFTR), která vedou mlékárny k nejistote, že na techto vývozech prodelají. Odbytovou krizi prohlubuje podle Zelenky i stagnující tuzemská spotreba mlécných výrobku, která je výrazne nižší než ve vyspelých evropských státech.
K rešení vzniklé situace je nutný spolecný postup chovatelu dojnic, mlékáren, SFTR a ministerstev zemedelství a zdravotnictví, vcetne jejich zapojení do podpurných akcí ke zvýšení spotreby mléka a mlécných výrobku. AK vyzvala zúcastnené strany k uzavírání dlouhodobých smluv, které by krome objemu dodávek obsahovaly též ujednání o postupném približování cen úrovni v EU.
Vláda by podle prijatých záveru mela umožnit co nejrychlejší prizpusobení tuzemského trhu evropské regulaci trhu s mlékem. Komoditní rada AK pro mléko má pripravit návrhy konkrétních opatrení, o nichž chce jednat s ministrem zemedelství Janem Fenclem.
Stanislav Ptácník
Další články v kategorii Potravinářství
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)
- Analýza: Mezi surovinami na grilování letos podražila zelenina či hovězí burger (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)

Tweet



