Chovatelé vepřů podporují protest
09.12.2003 | Mladá fronta Dnes
Většina chovatelů prasat v Moravskoslezském kraji podpořila alespoň názorem včerejší protesty dodavatelů vepřového masa v zemi.Ti včera na protest proti nízké výkupní ceně prasat odmítli dodat maso na jatka. Mezi nimi i družstvo Centroodbyt, zastřešující sedm odbytových družstev a kontrolující asi pětinu domácí produkce jatečních prasat. To zastavilo dodávky zpracovatelům, kteří nepřistoupili na zvýšení výkupní ceny prasat alespoň na třicet korun za kilogram. Včera přistoupili na tuto cenu například zpracovatelé z Českého Těšína.
Kvůli nízké ceně prasat už na jaře a v létě tohoto roku skončili s chovem vepřového někteří chovatelé například na Osoblažsku.
Jiní ještě své chovy drží, ale uvádějí, že dva roky už musí na každé prase, které jde na jatka, přidat sami i pětistovku. "O tolik je chov prasat prodělečný," říká například šéf chovu prasat v Tošanovické zemědělské společnosti Tozos Václav Bezruč. "My máme alespoň trochu výhodu, že máme vlastní jatka a kusy si porážíme sami. Kdybychom je neměli, dnes bychom se protestu určitě zúčastnili," říká zástupce společnosti z Tošanovic na Frýdecko-Místecku, která patří se svými deseti tisíci kusy vepřů mezi největší chovatele v oblasti. "I tak ale musíme dodávat maso podle ceny, kterou diktují například supermarkety."
Michal Madzia z družstva v Palkovicích protest rovněž podporuje, ale obává se, že efekt nepřinese. "Zpracovatelé stejně nakoupí levné maso z Polska a Německa. Likvidují tak naši prvovýrobu."
Další články v kategorii Potravinářství
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Zvěřina ze střediska na Mostecku táhne, zájem je o divočáka na guláš (22.12.2025)
- Peněženku moc nešetří, čas ale ano. Češi cukroví čím dál víc kupují (22.12.2025)
- Předvánoční víkend někteří věnují uzení masa (22.12.2025)

Tweet



