CUKR, KVÓTY, POKUTY, ...

CUKR, KVÓTY, POKUTY,

aneb komu bude SZIF udělovat pokuty za prodej cukru?

Od prvního září nad námi visí hrozba nových, velmi vysokých pokut. Jde o pokutu ve výši 18,975 Kč/kg, kterou má udělit Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) za každý kilogram cukru tomu, kdo dodá cukr spotřebiteli nebo k dalšímu zpracování. Otázka tedy zní: Budou pokutu dostávat všechny prodejny potravin a všichni obchodníci s cukrem za to, že dodali cukr spotřebiteli? Přestanou pak obchodníci cukr prodávat a bude muset každý z nás nakupovat jen od cukrovarů, které jako jediní budou mít produkční kvótu na cukr? Nebo bude snad cukr pro spotřebitele stát skoro 41 Kč, tedy obvyklých 22 Kč plus oněch 18,9 Kč jako pokutu? Zní to dosti absurdně, ale na první pohled to vypadá, že ano!

Vtip je však v tom, že zákon říká, že SZIF má udělit pokutu "v rámci systému produkčních kvót"! Někdo možná řekne: "Slovíčkaření!", ale toto je jediná cesta, jak z naznačených problémů ven.

Co je to ale "systém produkčních kvót"?! Zákon mlčí. Přichází na řadu výklad. Nejprve se musíme ptát, na koho se systém produkčních kvót vlastně vztahuje a proč, abychom mohli říci, na které prodeje cukru se následně vztahují sankce. Začněme asi u toho, že cílem systému produkčních kvót cukru, je zamezit tomu, aby se na trh dostával další "nový" cukr, který výrobci vyrobí nad produkční kvóty nebo bez nich. Už z tohoto nám plyne první závěr. Sankce mají smysl tehdy, vztahují-li se pouze na ty, kdož cukr vůbec můžou vyrobit a kdož ho také vyrobí, neboť ti by mohli, na rozdíl od obchodníků, způsobit nežádoucí přebytek cukru na trhu. Negativně to lze vymezit též tak, že pokutu v žádném případě nedostane nikdo za cukr, který sám koupil, ale nevyrobil. (Zejména proto, že sám ani cukr vyrábět nedokáže.) Nelze totiž sankcionovat toho, kdo nemohl získat kvótu, protože nedokáže cukr vyrobit a přesto s ním obchoduje. V takovém případě, kdyby pokuta udělena byla, měla by osudný dopad a zároveň by byla totálně nespravedlivá. Z okruhu osob, kterým lze udělit sankci, nám bohudíky tímto okamžitě vypadnou všichni prodejci a obchodníci.

Stejný závěr lze, myslím, učinit i pro dovozce cukru, kteří cukr dovezou řádně podle platných předpisů. Opačný závěr (tedy ten, že pokutu dostanou i dovozci cukru) by nás totiž vedl k tomu, že na jakýkoli cukr dovážený do republiky je uvaleno další, jakési dodatečné clo ve výši 18.975 Kč za 1kg, které uděluje SZIF. Tak tomu ale není, trh je před dovozy cukru chráněn zvláštním systémem celních opatření.

Pozitivně lze tedy okruh osob, kterým by mohl SZIF udělit pokutu, vymezit asi tak, že sankci dostane jedině ten, kdo cukr může vyrobit, tj. ten kdo má patřičné zařízení, který však zároveň cukr vyrobil a prodal bez kvóty, nebo nad přidělenou produkční kvótu.

Nakonec si tedy všichni obchodníci, dovozci ale i my spotřebitelé můžeme oddechnout. Nás se to netýká. A tak asi nezbývá než postesknout si nad tím, proč nám zákonodárce sděluje některé jednoduché normy tak složitě.

Mgr. David Máša

autor je sekretářem Svazu nezávislých výrobců cukru a

podnikovým právníkem Cukrovaru Vrdy, s.r.o.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info