Dražba lahví sektu na Vranově vynesla vozíčkářům 140 000 Kč

Nejlepší vinný sklep v království dvoumetrového sumce Lecha na dně Vranovské přehrady - třiačtyřicet metrů pod hladinou - v sobotu v noci osiřel.

Už před dvacátou hodinou hlásil šéf Lechovy výzvědné služby, candát Patrik, že se nahoře něco děje. Když se před dvaadvacátou hodinou potápěči ze znojemského klubu Manta spustili na dno, lahve s tekutým pokladem již byly připraveny. Více než rok tam sekt z Vinných sklepů Lechovice, skvělá kupáž z rýnského ryzlinku a zeleného veltlínu, při stálé teplotě od čtyř do šesti stupňů čekal na tento slavnostní okamžik. Devět stovek lahví tam s velkou slávou spustili vloni 13. srpna u příležitosti 900. výročí první písemné zmínky o Vranově nad Dyjí. Pak už běžela na internetu elektronická dražba těchto vzácných lahví, z jejíhož výtěžku dostalo v sobotu 140 000 korun pražské Centrum Paraple, pomáhající vozíčkářům. Jak prozradil organizátor sobotní skvělé sektparty na březích Vranovské přehrady Petr Kofroň, nejvzdálenější držitelkou sektu se tak stala Kanaďanka Susan Daneyová. Z dražební statistiky dále vyplývá, že při vyvolávací ceně 599 korun za lahev bylo dosaženo nejvyšší ceny 1501 korun a nejvyšší počet lahví - deset - koupil jeden dražitel za kus po jedenácti stovkách.

Televizní přenos z hlubin

Tropická srpnová noc na hrázi Vranovské přehrady a v jejím nejbližším okolí měla skvělou atmosféru. Nechyběl televizní přenos z hlubin i z hladiny, přenášený pro stovky přítomných na dvě plátna, nechybělo předávání obrovského šeku Centru Paraple. Dramatickou chvíli, kdy se na hladinu vyhoupla osvětlená bílá koule vzduchového vaku, nadnášejícího vzhůru ocelovou klec s lahvemi, pokrytými vrstvou usazenin, vítali lidé nadšeným potleskem. Ohňostroj na závěr ozářil přehradní hráz a břehy široko daleko, na kterých se sešli turisté, chataři i místní, aby provolali slávu šumivému moku z okolních vinic.

Další lahve na dno

Šéf lechovických vinných sklepů Ivan Kalaš, mj. sám nadšený potápěč, slíbil, že v září poputují na dno přehrady další lahve s vínem, tentokrát jich bude 901. Od září začnou Lechovičtí ukládat kazety s šampusem také ve světových mořích a jezerech. Začíná se u dalmatských ostrovů, následovat bude ijezero Loch Ness. "V kazetách budou informace v pěti jazycích pro nálezce. Kdo je najde a dá nám vědět, dostane dárkovou kazetu s průřezem všech ročníků vín, které v Lechovicích máme," řekl Kalaš, podle kterého budou údaje o poloze takto uložených vín zveřejňovány na internetové stránce jeho firmy. Ukládání vína pod vodou vymyslel francouzský vinař JeanLouis Saget, který se v roce 1984 inspiroval nálezem 200 let starých lahví v moři, které bylo "stále přijatelné a nebylo mrtvé". Proto do moře uložil 800 lahví vína a po čtyřech letech je předložil odborníkům. Ti se shodli, že víno je "plnější, oblejší, rozvrstvenější a lépe využilo původní potenciál než při uložení klasickým způsobem ve sklepě". Mohli to potvrdit i hosté sobotního výlovu ve Vranově, když ve stejnou chvíli mohli okusit stejné šampaňské zrající rok ve sklepích a pod vodou.

Jan Chmelíček

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info