Důsledky zákazu mouček budou pro EU nedozírné

Politické rozhodnutí zvítězilo nad odbornými názory. Rada ministrů zemědělství EU přes nesouhlas části Stálého veterinárního výboru Evropské komise a některých členských zemí, kde se BSE nevyskytla, rozhodla zakázat používat masokostní moučky do krmiv pro zvířata na šest měsíců.

Toto rozhodnutí je motivováno tím, že za dobu těchto šesti měsíců mají členské země zkoumat a vyloučit možnost, aby se krmné směsi určené pro prasata či drůbež, kam se masokostní moučka dodávat smí, dostaly skotu. Nikterak seriózně zatím není legislativně zpochybněno, že prasata či drůbež, popřípadě psi a kočky nejsou vnímavými zvířaty k BSE.

Při rozhodování o dalších krocích jsme tedy svědky toho, že jsou v nesouladu rozhodnutí politická a odborná. Takovýmto rozhodnutím by se ráda Státní veterinární správa vyhnula. Naštěstí v naší republice nejsou podobné okolnosti jako v členských zemích EU. BSE nebyla dosud v ČR diagnostikována ačkoliv je každoročně vyšetřováno kolem dvou set zvířat, masokostní moučky jsou u nás vyráběny způsobem vyhovujícím podmínkám, které likvidují prion způsobující BSE (133 °C, 3 bary, 20 minut) již mnohem dříve než v EU (od roku 1962), masokostní moučky se již od roku 1991 skotu zkrmovat nesmí.

Proto neuvažuje Státní veterinární správa o tom, že by používání masokostních mouček zakázala. Masokostní moučky se u nás i nadále smějí přimíchávat do směsí pro prasata a drůbež, popřípadě do krmných směsí pro psy a kočky. Co se týká zahrnutí celého střeva skotu do kategorie specifického rizikového materiálu, bude Státní veterinární správa uvažovat z důvodů harmonizace legislativy o novelizaci vyhlášky č. 286 k veterinárnímu zákonu v bodě, kde je zmiňován specifický rizikový materiál - rozšíření z kyčelníku na celá střeva skotu. I nadále budou vyšetřována zvířata (skot) s klinickými příznaky nervových onemocnění, u nichž nebyla úspěšná léčba, s tím, že preventivních vyšetření od nového roku přibude, takže jich bude řádově desetkrát více, tj. ročně okolo dvou tisíc. Vyšetření rychlejší metodou WESTERN BLOT bude prováděno jako dosud ve Státním veterinárním ústavu Praha a nově ve Státním veterinárním ústavu Jihlava. Jedno vyšetření přijde zřejmě na 1 500 korun. Odborníci na tuto metodu již byli vyškoleni.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info