Dva seveřané přenesli islandské pekařské řemeslo do pražské pekárny Artic Bakehouse

Před několika týdny otevřeli dva Islanďané pod Petřínskou skalkou pekárnu Artic Bakehouse. Vikingové z Reykjavíku dobývají Prahu kváskovým chlebem a islandským sladkým pečivem. Cukrářského mistra uchvátil kváskový chléb

Dlouhá léta bylo snem cukráře a pekaře Davida Arnórssona  stát se čokolatiérem. Jakmile získal prestižní islandské ocenění Dort roku 2017 a dostal se mezi cukrářskou špičku, uchvátil Davida Arnórssona kváskový chléb. Kormidlo cukrářského řemesla proto vychýlil jiným kurzem a začal se věnovat pekařství.

Společně s kamarádem Gudbjarturem Gudbjartssonem před několika týdny otevřeli pekárnu Artic Bakehouse na pražském Újezdu. Proč si vybrali právě Prahu? „Na malém islandském trhu, který zahrnuje tři sta tisíc obyvatel, existuje velké konkurence se skvělými pekaři, z nichž mnozí patří ke světové špičce.  Navíc, když pojedete do New Yorku nebo do Kodaně, tak tam už dobrý chleba je. V Česku je trh prázdný, pouze s chlebem, který chutná jako papír,“ vysvětluje David Arnórsson důvody, proč si pro svou pekárnu vybral právě Prahu a nikoliv Reykjavík.

Vikingové dobývají Prahu islandskými specialitami

V pekárně Artic Bakehouse se specializují především na kváskový chléb a tradiční islandské speciality. Denně v řemeslném pekařství upečou několik stovek bochníků chleba z vlastního kvásku. V nabídce vždy mají několik druhů chleba, jejichž cena začíná od 90 korun za bochník. Ostatně cílem severského pekaře je naučit místní zákazníky konzumovat kvalitní kváskový chléb, který je chutnější, lépe stravitelný a obsahuje nižší podíl lepku.

Z dalších produktů si zákazníci oblíbili tradiční sladké pečivo, mezi kterým dominují skořicové šneky s vanilkovou polevou či koblihy s rozinkami, které pod názvem ástarpungar zná na Islandu každé dítě. Podle slov Davida Arnórssona jen sladkých koblih denně prodají přes sto. Přitom se původně domnívali, že úspěchem bude dvacet prodaných koblih. 

V Česku objevil nejlepší mouku na světě

Pro islandské pekaře s neznalostí lokálního trhu byl v začátcích problém sehnat kvalitní dodavatele mouky a dalších surovin. Nakonec podle slov Arnórssona získali dodavatele nejlepší mouky na světě. Je jím farma Krišnův dvůr z obce Postupice, která mouku mele tradičním způsobem na kameni. Většina dalších vstupních surovin pekárny Artic Bakehouse pochází z Česka. Problém je nyní pouze s čokoládou pro výrobu sladkého pečiva, kterou dováží ze zahraničí.

 

Autor: redakce

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info