Ekonomický užitek z Bt-kukuřice je relativní
20.02.2009 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Ekonomický užitek z geneticky pozměněné kukuřice rezistentní vůči hmyzu (též Bt-kukuřice) je relativní. To ukázalo literární review provedené výzkumným ústavem Agroscope Reckenholz-Tänikon (ART) ve Švýcarsku. V něm byly shrnuty zkušenosti o rentabilitě Bt-kukuřice z těch zemí EU, v nichž se tato kukuřice komerčně pěstuje.
Výsledky ukázaly, že Bt-kukuřice neposkytuje vyšší výnosy pokaždé. Ekonomický užitek je třeba posuzovat ve vztahu k aktuálnímu napadení zavíječem. Při vysokém až velmi vysokém napadení lze dosáhnout až o 15 % vyšších výnosů. V případě nízkého a středního napadení oproti tomu poskytují vyšší výnosy konvenční hybridy kukuřice – při vhodné volbě odrůdy.
Díky Bt-kukuřici je sice možné ušetřit insekticidy, avšak cena osiva je zhruba o třetinu vyšší. Vyšších tržeb lze dosáhnout pouze tehdy, když při velmi vysokém napadení zavíječem přesáhnou vyšší výnosy Bt-kukuřice vyšší náklady na osivo.
Studie nepřihlíží k nákladům na koexistenční opatření. Autoři studie upozorňují, že vzhledem k jiným strukturám, cenovým hladinám a riziku infekce ve Švýcarsku mohou být výsledky pouze podmíněně platné pro švýcarské poměry.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Potravinářství
- Češi chtějí kvalitní tuzemské potraviny a klidně si za ně připlatí, ukázal průzkum (27.04.2026)
- Madeta je největší česká mlékárna, navazuje na táborské družstvo (27.04.2026)
- Pizza za padesát korun, víno za třináct. Tyto japonské restaurace od 70. let nezdražily (27.04.2026)
- V jarní Sbírce potravin lidé darovali 623 tun zboží, meziročně o 105 tun více (27.04.2026)
- PepsiCo jde proti proudu. V nelítostném prostředí její model není snadné napodobit (27.04.2026)
- Všechny kojenecké výživy Nestlé dostupné na trhu jsou bezpečné, uvedla firma (24.04.2026)
- Značku Výrobek roku Libereckého kraje ponese dalších deset regionálních výrobků (24.04.2026)
- Zdražili a napsali k tomu sleva. Řetězce oprašují staré triky (24.04.2026)
- Značku Regionální potravina má v Plzeňském kraji dalších devět výrobků (24.04.2026)
- Státní veterinární správa zakazuje uvádět v ČR na trh více než 40 mléčných výživ pro kojence kvůli obsahu nebezpečného cereulidu (24.04.2026)

Tweet



