Evropská komise navrhuje nová pravidla pro rybí farmy
21.09.2005 | Ekolist.cz
Evropská komise navrhla novou legislativu zaměřenou na zdraví ryb a korýšů chovaných na farmách a na kontrolu chorob v rybích chovech. Hlavním cílem nové normy je snaha o posun k prevenci nemocí v jakémkoli bodě produkčního řetězce, oproti současné situaci, kdy se řeší problémy s chorobami ryb až poté, co se objeví. Cílem je také usnadnit bezpečné obchodování s chovanými živočichy a posílit tak konkurenceschopnost tohoto, podle Komise pro Unii důležitého, odvětví.
Markos Kyprianou, komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele, vysvětluje: "Mít zdravá zvířata je základem pro evropský sektor vodního farmářství, které přináší miliony eur ročně. Výskyt nemocí podkopává důvěru spotřebitelů v bezpečnost a užitečnost chovaných ryb a korýšů. Může také zničit celé zásoby farem, na kterých se nemoc objeví. Prevence je tedy nejlepší léčba."
Rybí farmářství v EU představuje produkci v hodnotě přes 2,5 miliardy eur. Podle Komise je nutné vzít v úvahu rozvoj vodního farmářství, nové vědecké poznatky a mezinárodní zkušenosti. Navrhována jsou i opatření na ochranu farem, kde nejsou nemocní živočichové, před proniknutím patogenů a pro prevenci pronikání nemocí z exotických zemí do vod EU.
V návrhu je dán prostor místním či regionálním přístupům pro prevenci a kontrolu chorob, členské státy budou zodpovědné za zajištění správnosti zákona a kontrol. Navrhovaná směrnice také stanoví, že státní úřady musí vypracovat programy pro kontrolu a vymýcení exotických chorob (např. redukcí chovu). V případě, že musí být taková opatření podniknuta, návrh předpokládá finanční kompenzace dotčeným firmám od Evropského rybářského fondu.
Všechna pravidla směrnice jsou v souladu se standardy Světové organizace pro zdraví živočichů (OIE); Komise je konzultovala se všemi, jichž se legislativa má dotýkat a provedla podrobnou studii možných dopadů směrnice na životní prostředí.
Další články v kategorii Potravinářství
- Padesát milionů lahví a žádní pracovníci. Prazdroj spustil plně automatický sklad (26.05.2026)
- Výrobce konzervované zeleniny efko cz z Táborska loni zvýšil tržby i zisk (26.05.2026)
- Prazdroj dokončil sklad na 50 milionů piv. Díky automatizaci naloží kamion bez zásahu lidské ruky (26.05.2026)
- Za stejné peníze méně zboží. V cizině už se objevují varovné štítky, Česko je pozadu (25.05.2026)
- Kuba obdržela první zásilku rýže darovanou čínskou vládou (25.05.2026)
- Ceny kakaa klesly. Čokoládový gigant Hershey se vrací k původním recepturám (25.05.2026)
- Zástupci průmyslu i obchodu požadují dvouletý odklad obalového nařízení EU (22.05.2026)
- Dotykačka: Prodej piva v hospodách za poslední rok klesl zhruba o pět procent (21.05.2026)
- MDR: Agrofert chystá na východě Německa investice a žádá zemskou vládu o podporu (21.05.2026)
- Technická fakulta ČZU v Praze slaví 20 let pivovaru Suchdolský Jeník – unikátního spojení vědy, výuky a poctivého českého piva (19.05.2026)

Tweet



